Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

5 fází každého vysokoškoláka

14.4.2020, 10:56

V tomto článku si můžete přečíst o pěti fázích, kterým se pravděpodobně žádný vysokoškolák za své studium nevyhne. Od počátečního nadšení, přes občasné zoufalství, až po vítězství.   1.Počáteční nadšení Touto fází si nezbytně nutně projde každý vysokoškolák. Některé to přejde hned po prváku, jiní se do ní vrací opakovaně na začátku každého semestru. Budete plní očekávání, někteří se pečlivě vybaví všemi podklady a pomůckami a budou čekat, co přijde dál. 2.Trocha zoufalství Počáteční nadšení často přejde do mírného zoufalství ze všeho nového a složitého. Hledání studijního oddělení…

7 důvodů, proč pravidelně číst knihy

22.1.2020, 11:12

Knihy byly dříve základem společnosti. Žádané, ale dostupné jen pro některé. To je dnes přesně naopak, knihy jsou dostupné všem, ale mnozí číst nechtějí. Víte, jaké jsou přínosy četby?   1.Udržíte mozek v kondici Četba výrazně povzbuzuje mozkovou činnost. Mozek je sval, který potřebuje pravidelný trénink, jako všechny ostatní. A kniha je pro něj nejlepším stimulantem. 2.Prohloubíte fantazii a kreativitu Fantazie jde ruku v ruce s kreativitou a obojí je důležité především, pokud pracujete v oblastech, kde je potřeba vymýšlet často nové věci nebo náměty. Kreativní lidé z větší fantazii jsou také více pozitivní a otevření. 3.Zlepšíte si slovní zásobu Velkou slovní…

7 tipů na trénování vaší paměti

23.12.2019, 10:25

Schopnost uchovávat informace v mozku je pro studium základní. Pamatovat vše si nemůžete, ale je možné vytrénovat mozek tak, aby udržel to podstatné a ostatní vytěsnil.   Paměť je schopnost nervové soustavy uchovávat a používat informace. Jde o proces vštěpování, uchovávání a vybavování. Paměť se dělí jednak podle délky doby uchování zapamatovaného na senzorickou, krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou; dále podle formy ukládání informací na vizuální, akustickou a sémantickou.   Další variantou je rozdělení paměti na mechanickou a logickou. Zapomínání samotné je vlastně vyhasínáním nervového spojení. U nedostatečně zařazené informace probíh…

Manuál studenta: 5 tipů, jak zlepšit řeč těla

16.12.2019, 09:05

Správně využívaná řeč těla vám může významně pomoci u zkoušek, je totiž důležitou složkou každé komunikace. Naopak v případě chybování si můžete výrazně uškodit. Jak na to?   Řeč těla je silným nástrojem, kterým můžete udělat dojem na zkoušející profesory. Ovšem jen v případě, že ji umíte dobře používat. Řeč těla není jen o tom stát rovně a rozhazovat rukama, ale celý komplex drobností.   1.   Usmívejte se Klasická grimasa nervózního člověka se zaťatými zuby by měla být nahrazena úsměvem. Nejen, že se díky tomu budete cítit lépe, ale i vaše okolí bude mnohem méně napjaté. Úsměv zkrátka otevírá dveře. 2.   Nekřižte ruce a nohy Překřižová…

Několik tipů, jak nastartovat kariéru při studiu VŠ

16.12.2019, 09:02

Čerstvý titul s jinak prázdným životopisem může při pracovní pohovoru znamenat problém. I proto řada studentů začíná s kariérou, ještě při studiu VŠ. Jak takovou kariéru co nejlépe nastartovat?   Přestože je poměrně náročné skloubit studium a práci, tak mladí lidé, kteří to dokáží získávají oproti svým vrstevníkům významný náskok. Zaměstnavatelé si totiž praxe často váží více, než samotného titulu. Studenti, kteří si během studia pravidelně přivydělávají, mají mnohdy ke studiu pozitivnější vztah, neboť si chtějí do praxe přinést co nejvíce znalostí. Jak při studiu získat zaměstnání, po kterém toužíte?   Mějte zdravé sebevědom…

Co dělat, pokud vás nepřijali na VŠ a nechcete ztrácet čas?

16.12.2019, 08:59

Co dělat, pokud vám pár bodů uteklo a vy se nedostali na vaši vysněnou školu? Dáme vám pár užitečných tipů, jak se s takovou situací vypořádat.   V první řadě není třeba z nepřijetí šílet. Pokud jde o školu například technického zaměření, je pravděpodobné, že se o prázdninách bude konat ještě druhé kolo přijímacích zkoušek. Zkuste tedy napřít všechny síly tímto směrem a doučit se to, co vám u prvního kola nešlo. Pokud se druhé kolo nekoná a vy jste si jisti, že chcete studovat jen a pouze na dané univerzitě, nezbývá, než to zkusit za rok znovu. Svět tím ovšem nekončí.   Druhé kolo přijímacího řízení Druhé kolo může být vaš…

Jak si rozšířit slovní zásobu a stát se skvělým řečníkem?

9.12.2019, 10:00

Právě velikost vaší slovní zásoby může být klíčem k úspěchu ve všech odvětvích. Šíře slovní zásoby otevírá možnosti myšlení a kreativity. Vytvořte si návyky, které vám pomohou naučit se používat ta správná slova a ulehčí vám komunikaci, psaní i myšlení.   Slovní zásoba představuje soubor všech slov a slovních spojení, která se vyskytují v jednom konkrétním jazyce, či která jeden konkrétní jedinec využívá. Řadíme sem jak aktivní slovní zásobu, tedy tu, kterou člověk používá při ústním i psaném projevu, tak i pasivní. Té jedinec rozumí, ale běžně ji nepoužívá.   Staňte se…

Víte, jak se učit rychleji a s co nejmenší námahou

9.12.2019, 09:57

Nevíte, jak se učit tak, aby to zabralo co nejméně času a přitom jste se naučili co nejvíce? V tomto článku vám představíme základní metody rychlého a efektivního učení, s kterými se výrazně zlepšíte.     Mechanická memorizace není nic jiného, než kontinuální opakování učiva. Nejlépe funguje u faktických informací, u kterých není třeba nic jiného, než si je vybavit z paměti.   Spojovací metoda je pokročilejší technikou. Vyžaduje nějaký čas na přípravu a pravidelné procvičování, pokud ji chcete umět dostatečně rychle. Hlavním principem je spojit dvě myšlenky tím, že si v mysli vytvoříte obraz, který obě spojuje.   Blesková kontrola po učení nemá…

Zásady používání Wikipedie na akademické půdě

4.12.2019, 09:21

O tom, zda studenti vysokých škol mohou používat Wikipedii pro svou vědeckou práci, se vedou v akademickém světě vášnivé spory. Většina těchto sporů však vzniká z nepochopení toho, co Wikipedie skutečně je.   Wikipedii nelze brát jako primární literaturu, někdy bývá označována dokonce za terciální zdroj, což omezuje případy, kdy ji lze v dobré vědecké práci citovat. Wikipedie je skvělá pro získání obecného chápání předmětu, než se ponoříme do zkoumání. Pak je ale třeba se ponořit se do svého tématu s využitím knih a článků a jiných vhodných zdrojů, které poskytnou lepší základ.   Výzkum z těchto zdrojů bude podrobnější, přesnějš…

Slovník pojmů na VŠ 2. část

4.12.2019, 09:18

Přinášíme vám užitečný slovník pojmů, s kterými se při vašem studiu na vysoké škole rozhodně setkáte.     pedel - osoba účastnící se oficiálních obřadů   proděkan - osoba, která se stará o určitou oblast v rámci fakulty, podléhá děkanovi, zastupuje ho v dané oblasti a je jím jmenován.   profesor, Prof. - nejvyšší akademický titul, udílí se zasloužilým osobnostem v daném oboru, většinou s bohatou publikační a pedagogickou činností. Jmenuje prezident republiky.   prorektor - osoba, která se stará o určitou oblast v rámci vysoké školy, podléhá rektorovi, zastupuje ho v dané oblasti a je jím jmenován.   promoce - slavnostní akt…

Slovník pojmů na VŠ 1. část

4.12.2019, 09:16

Přinášíme vám užitečný slovník pojmů, s kterými se při vašem studiu na vysoké škole rozhodně setkáte.   absolutorium - absolventská zkouška v závěru studia, složit ji znamená splnit podmínky studia a získat případně akademický titul. Pojem se používá na některých VŠ a VOŠ.   akademický senát - jeden z orgánů vysoké školy, skládá se zčásti z pedagogů a zčásti ze studentů. Zástupci jsou voleni na určité období.   akreditace - znamená "schválení". Např. každý studijní program musí být akreditován, aby mohl být vyučován. Škola vypracuje plán výuky, předmětů, vč. jejich personálního zajištění…

Je pro úspěch v online marketingu nutné vysokoškolské studium?

4.4.2019, 10:54

V současné době digitálních médií jsou marketéři neocenitelní. Ovládají strategie efektivní komunikace a propagace a oslovují nové zákazníky. Není už ale trh přesycen? A je studium PR opravdu užitečné?   Online marketing zahrnuje tak odlišné disciplíny jako webdesign, copywriting, SEO, PPC reklamu, komunikaci v online sociálních sítích. Nad tím vším by samozřejmě měla být nějaká strategie komunikace, a to zaprvé celková komunikační strategie značky a pod ní poté strategie online marketingu. A ne vše vás školské studium naučí.   Pro dobré uplatnění jsou samozřejmě ideální zkušenosti získané jak vysokoškolským studiem, tak praxí,…

Co vše obnáší studium PR

4.4.2019, 10:49

S marketingem, reklamou a PR se budete setkávat každý den po celý život, ani si to vždy neuvědomíte. Ačkoli pro práci v reklamní, či kreativní agentuře není vždy nutné příslušné vzdělání, studiem nic nezkazíte.   Marketingové komunikace jsou všechny relevantní komunikace s trhem. Zasahují do komerčního i nekomerčního sektoru. Ať už obchodní, sociální, či obchodní komunikaci. Public relations také můžete chápat jako zajišťování dobrých vztahů mezi institucemi a zákazníky.   Přijímací zkoušky můžete zkusit například na Karlově Univerzitě,  jsou dvoukolové, v prvním kole probíhají formou písemného testu z cizího a českého jazyka a všeobecného…

15 finančních výrazů, které byste měli znát

4.4.2019, 10:44

Orientovat se na poli finančních pojmů a osobních financí je v dnešní době naprostá nutnost. A právě proto je dobré učit se finanční gramotnosti a vyznat se alespoň v těch základních finančních pojmech. Podívejte se na patnáct základních.   Akcie Je to cenný papír, s nímž jsou spojena práva akcionáře jako společníka podílet se na řízení společnosti, jejím zisku a na likvidačním zůstatku při zániku společnosti. Anuita Série pevně stanovených, shodných plateb, které jsou placeny jako splátky úvěru po dané konečné období, v pevně stanovených intervalech. S postupem splácení klesá v anuitní splátce podíl úroků a roste podíl úmoru. Akontace Část…

Kde sehnat skripta, učebnice a další materiály?

25.10.2018, 13:54

S příchodem nového semestru nastává období, kdy si většina studentů začíná shánět různá skripta, učebnice a další studijní materiál. Kde všude ale můžete pátrat a jaké máte možnosti?   První co každého napadne je knihkupectví. To je samozřejmě správně, v kamenných i online knihkupectvích veškerou literaturu seženete a navíc bude vonět novotou, nicméně si za ni zaplatíte plnou cenu. Pokud chcete ušetřit, podívejte se na následující tipy.   1.Antikvariáty Pokud se vám nechce platit za nové knihy, zkuste navštívit antikvariáty. Ty větší mají své webové stránky, takže můžete v klidu vyhledávat on-line, ale vyplatí se do nich zajít i osobně,…

Studium dvou VŠ najednou je jen pro odvážné

19.10.2018, 16:38

Chcete se pyšnit tituly ze dvou vysokých škol? Nebo jen nevíte, jakou si vybrat a tak radši zkoušíte obě? V každém případě se připravte na tvrdé roky práce, nebude to totiž nic snadného.   Většina studentů s více souběžnými studii říká, že je tato zkušenost naučila time-managementu, tedy dobrému plánování svého času. Pokud totiž mají povinností tolik, nemají čas je odkládat. Pokud chce student stihnout výuku, zápočtové úkoly, přesuny mezi dvěma a více budovami a seminárky, ale také sociální život a nějaké své koníčky, opravdu si nemůže dovolit nic odložit a vesele prokrastinovat.   Zvažte pro a proti Pokud věříte svým schopnostem a máte dostatek energie, chuti se vzdělá…

Kde získat nové potvrzení o studiu?

8.10.2018, 11:24

Jako student můžete čerpat celou řadu výhod, které se vám jistě budou hodit. A právě k tomu budete potřebovat potvrzení o studiu, kterým svůj stav doložíte. Jak ho na nové škole získat?   Potvrzením o studiu dokládáte, že máte aktivní status studenta a tedy nárok na zvýhodnění. Čerpat můžete třeba slevy na jízdné v MHD, vlakové i autobusové spoje, kulturní akce, sport a mnoho dalšího. Dále mohou potvrzení využít i rodiče k uplatnění daňových zvýhodnění. Také proti potvrzení můžete využívat výhodný studentský účet u banky.   Jaké jsou podmínky získání? Pro daný akademický rok může být potvrzení vystaveno pouze po splnění v&scaron…

Jak nejlépe prodat učebnice ze střední školy?

5.10.2018, 11:28

Pokud se vám doma hromadí kopa učebnic, které na vysoké už nebudete potřebovat, přečtěte si tento článek. Přinášíme v něm několik tipů, jak se učebnic zbavit a ještě na tom něco vydělat.   1.Školní nástěnky Nebojte se využít nástěnky, které bývají součástí snad každé školy. Tam stačí jednoduše vyvěsit inzerát o tom, jaké učebnice a za jakou cenu prodáváte s kontaktem přímo na vás. 2.Nižší ročníky Skvělým řešením je oslovit na konci roku, nebo hned na začátku září své o rok mladší kolegy, protože je u nich velká pravděpodobnost, že budou potřebovat tytéž materiály. Jim uděláte radost, že nemusí kupovat učebnice nové a zároveň se zbaví…

Proč a jak se naučit esperanto?

26.9.2018, 20:15

Chcete rozšířit své jazykové znalosti o další mezinárodní řeč? Říká vám něco esperanto? Pokud o něm slyšíte poprvé, přečtěte si tento článek a sami se rozhodněte, zda ho považujete za užitečné.   Esperanto je nejrozšířenějším mezinárodním plánovým jazykem. Název je odvozen ze pseudonymu, pod nímž roku 1887 polský židovský lékař Ludvík Lazar Zamenhof základy této řeči publikoval. Záměrem tvůrce bylo vytvořit snadno naučitelný neutrální jazyk, vhodný pro použití v mezinárodní komunikaci. Jeho cílem však nebylo nahradit ostatní národní řeči.   Slovní zásoba esperanta pochází především ze západoevropských…

Jak najít studentské bydlení na poslední chvíli?

26.9.2018, 20:11

Chcete už konečně bydlet? Semestr je za dveřmi a vy pořád nemáte střechu nad hlavou? Podívejte se na několik tipů, které vám s hledáním na poslední chvíli výrazně pomohou.   Hledání bydlení rozhodně není procházkou růžovým sadem, současná situace se stále rostoucími cenami bytů v Česku však k běžným starostem přidává i rostoucí ceny nájmů. Nejlevnější možností tak stále zůstávají univerzitní koleje, jejich kapacita je však omezená a šance získat ještě nyní místo je malá, zvláště pokud jste vše odkládali na poslední chvíli.   Kde hledat? Nejdůležitější je rozhodnutí, kde chcete bydlet. Obvykle to bude centrum města, nebo blí…