Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Cílem argumentační eseje je přesvědčit čtenáře o platnosti určitého názoru či stanoviska pomocí věcných argumentů. To nemusí být vždy snadné, protože text musí být dobře a přesvědčivě poskládán. Jak na to?

 

Tento typ eseje můžete znát i pod názvy přesvědčovací esej nebo opinion esej a jedná se o práci, ve které se věnujete nějakému problému a prezentujete argumenty pro a proti. Váš názor je důležitý, ale úloha takové eseje je především o představení argumentů z obou stran, tak abyste čtenáři ukázali, že se v dané problematice skutečně vyznáte.

 

Základem každé písemné práce je důkladný sběr informací a pečlivá příprava. To platí obzvlášť pro argumentační eseje, kdy musíte pochopit a obsáhnout rozdílné názory na danou problematiku. Jakmile budete mít dostatek informací, nebojte se zahájit diskuzi se svým okolím, které vám poskytne jiný úhel pohledu na daný problém. Získáte tak cenné argumenty do vaší práce.

 

Při samotném psaní si nejprve vypište argumenty pro a proti spolu se zjištěnými fakty. Poté je seřaďte podle důležitosti a váhy, případně vyřaďte ty, které neobstojí. Na prvním místě by měl vždy stát úvod, kterým představíte své téma a zaujmete určitý postoj. Následuje vlastní text práce, ve které se podrobněji zaměříte na dané téma a blíže vysvětlíte své názory. V samotném závěru práce poté shrnete všechny argumenty v předchozím textu.

 

Právě argumentům musíte dát největší váhu. Musíte jim věřit a ztotožňovat se s nimi, nebo se o to alespoň pokusit. Zkrátka musíte znít přesvědčivě. Vyberte si také nejsilnější protiargument a pokuste se jej důsledně vyvrátit. Díky tomu bude váš argumentační esej mnohem přesvědčivější a oponentům tím seberete jejich nejsilnější zbraň.