Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Přemýšlíte nad studiem antropologie, ale přesně nevíte, na co se zaměřit a jaké se vám otevírají možnosti? Přečtěte si následující článek, po kterém budete mít jasněji.

 

 

Studium antropologie je poměrně široký pojem a naše školy nabízejí celou řadu antropologických oborů. V první řadě je tedy třeba zaměřit se na to, jaké odvětví antropologie chcete studovat a jaké má být vaše budoucí uplatnění. Studium antropologie je třeba zaměřit na konkrétní podobor antropologie, kterou rozdělujeme na několik odvětví.

 

  • Obecná antropologie se zabývá vznikem a vývojem člověka po jeho biologické stránce. Řeší otázky původu člověka a čím se člověk liší od zvířat. Patří zde předměty jako je biologie, genetika, anatomie, archeologie nebo paleontologie.

 

  • Kulturní a sociální antropologie se již nezabývá pouze biologickým hlediskem, ale vnímá člověka i skrze sociální a kulturní aspekty. Přesto, že existuje nespočet dalších podoborů antropologie, základní jsou dva proudy a sice ten biologický a kulturní.

 

Kombinované studium antropologie nabízí univerzity většinou až  v rámci doktorandského studia. Bakalářský studijní program sociální a kulturní antropologie nebo obecné antropologie probíhá převážně prezenční formou studia a totéž zpravidla platí i pro navazující magisterský program.

 

Kulturní antropologii můžete studovat jako jednooborové, ale také dvouoborové studium. Dále také lze studovat obor Etnologie a kulturní antropologie.

 

Absolventi studia sociální a kulturní antropologie se mohou uplatnit jak v neziskovém sektoru, tak také při práci ve státní správě. Mohou se věnovat etnickým skupinám, studovat jejich kulturu a jazyk, pracovat v terénu, nebo řešit problémy spojené s migrací. Uplatnění mají také ve výzkumných ústavech, případně jako forenzní, nebo kriminalistický antropolog.