Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

5 tipů, pro dokonalou výslovnost cizího jazyka

31.12.2019, 11:41

Máte pocit, že když mluvíte cizím jazykem, nikdo vám nerozumí? Často musíte opakovat, co jste právě řekli? Pokud se chcete zlepšit ve správném vyslovování slov cizího jazyka, zkuste tyto tipy. Není to zas tak těžké.   Naučit se výslovnosti rodilého mluvčího je velmi těžké. Jen těžko se totiž vyhnete přenášení výslovnosti vašeho rodného jazyka do cizího. Jednoduše řečeno, používáte sice správnou gramatiku, ale slovíčka v cizím jazyce vyslovujete s českou intonací. Jak to ale změnit, aby vám ostatní hned napoprvé rozuměli?   1.Najděte si konzultanta Najděte si někoho, kdo vás na nedostatky ve výslovnosti upozorní a vysvětlí vám, co děláte špatně. Nejlepší je…

Jak se stát výborným překladatelem?

31.12.2019, 11:39

Být překladatelem je pro spoustu lidí sen. Pokud máte vlastní živnost, můžete pracovat z domova, nebo prakticky odkudkoliv na světě, což vám dává volnost. Samotná živnost však k úspěchu nestačí. Co dělat, abyste byli nejlepší ve svém oboru?   Pokud umíte perfektně cizí jazyk, možná vás už napadlo, si přivydělat, nebo živit překládáním. Pokud se nenecháte zaměstnat u agentury na nějaký typ úvazku, budete si muset vyřídit živnost. Jedná se konkrétně o volnou živnost č. 69 Překladatelská a tlumočnická činnost. Tato možnost je zde pro všechny, kteří mají trvalé bydliště na území ČR. Překladatel by měl mít vysokoškolské vzdělání. Výjimečně sice existují kvalitní překladatel…

5 důvodů, proč je lepší nechat zkoušky na září

31.12.2019, 11:37

K odložení zkoušek na září můžete mít mnoho vlastních důvodů. V tomto článku vám ukážeme, proč je to vlastně docela dobrý nápad.   Že si prodloužíte prázdniny napadne každého. Užijete si více léta, klidu, pojedete na další dovolenou.   Protože se začnete učit na termín v září, rychleji zapadnete do následujícího koloběhu. Prostě to nebude tak velký skok.   Protože už většina spolužáků bude mít zkoušku za sebou, vy budete mít více materiálů a informací. A čím více materiálů, tím jsou větší šance ke splnění zkoušky.   Budete vědět, co asi tak můžete čekat. U spolužáků zjistíte, jak zkouška probíhala a jaký byl zkou…

7 tipů na trénování vaší paměti

23.12.2019, 10:25

Schopnost uchovávat informace v mozku je pro studium základní. Pamatovat vše si nemůžete, ale je možné vytrénovat mozek tak, aby udržel to podstatné a ostatní vytěsnil.   Paměť je schopnost nervové soustavy uchovávat a používat informace. Jde o proces vštěpování, uchovávání a vybavování. Paměť se dělí jednak podle délky doby uchování zapamatovaného na senzorickou, krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou; dále podle formy ukládání informací na vizuální, akustickou a sémantickou.   Další variantou je rozdělení paměti na mechanickou a logickou. Zapomínání samotné je vlastně vyhasínáním nervového spojení. U nedostatečně zařazené informace probíh…

K čemu je dobré mít certifikát z anglického jazyka?

23.12.2019, 10:23

Uvažujete o certifikátu, případně státní jazykové zkoušce? Přečtěte si přehled těch nejběžnějších zkoušek a certifikátů z angličtiny včetně srovnání jejich obtížnosti.   Pokud angličtinu ovládáte, pak možná uvažujete o tom, udělat si nějakou tu jazykovou zkoušku a získat některý z existujících certifikátů. K získání certifikátu sice musíte vynaložit úsilí a většinou i peníze, za námahu to však stojí. V zahraničí a stále i častěji u zahraničních firem působících u nás, budete muset svou znalost nějak prokázat.   Certifikáty představují doklad o vaší úrovni jazyka, který je vydáván nezávislou, důvěryhodnou autoritou. Nejedn…

Manuál studenta: 5 tipů, jak zlepšit řeč těla

16.12.2019, 09:05

Správně využívaná řeč těla vám může významně pomoci u zkoušek, je totiž důležitou složkou každé komunikace. Naopak v případě chybování si můžete výrazně uškodit. Jak na to?   Řeč těla je silným nástrojem, kterým můžete udělat dojem na zkoušející profesory. Ovšem jen v případě, že ji umíte dobře používat. Řeč těla není jen o tom stát rovně a rozhazovat rukama, ale celý komplex drobností.   1.   Usmívejte se Klasická grimasa nervózního člověka se zaťatými zuby by měla být nahrazena úsměvem. Nejen, že se díky tomu budete cítit lépe, ale i vaše okolí bude mnohem méně napjaté. Úsměv zkrátka otevírá dveře. 2.   Nekřižte ruce a nohy Překřižová…

Několik tipů, jak nastartovat kariéru při studiu VŠ

16.12.2019, 09:02

Čerstvý titul s jinak prázdným životopisem může při pracovní pohovoru znamenat problém. I proto řada studentů začíná s kariérou, ještě při studiu VŠ. Jak takovou kariéru co nejlépe nastartovat?   Přestože je poměrně náročné skloubit studium a práci, tak mladí lidé, kteří to dokáží získávají oproti svým vrstevníkům významný náskok. Zaměstnavatelé si totiž praxe často váží více, než samotného titulu. Studenti, kteří si během studia pravidelně přivydělávají, mají mnohdy ke studiu pozitivnější vztah, neboť si chtějí do praxe přinést co nejvíce znalostí. Jak při studiu získat zaměstnání, po kterém toužíte?   Mějte zdravé sebevědom…

Co dělat, pokud vás nepřijali na VŠ a nechcete ztrácet čas?

16.12.2019, 08:59

Co dělat, pokud vám pár bodů uteklo a vy se nedostali na vaši vysněnou školu? Dáme vám pár užitečných tipů, jak se s takovou situací vypořádat.   V první řadě není třeba z nepřijetí šílet. Pokud jde o školu například technického zaměření, je pravděpodobné, že se o prázdninách bude konat ještě druhé kolo přijímacích zkoušek. Zkuste tedy napřít všechny síly tímto směrem a doučit se to, co vám u prvního kola nešlo. Pokud se druhé kolo nekoná a vy jste si jisti, že chcete studovat jen a pouze na dané univerzitě, nezbývá, než to zkusit za rok znovu. Svět tím ovšem nekončí.   Druhé kolo přijímacího řízení Druhé kolo může být vaš…

Jak si rozšířit slovní zásobu a stát se skvělým řečníkem?

9.12.2019, 10:00

Právě velikost vaší slovní zásoby může být klíčem k úspěchu ve všech odvětvích. Šíře slovní zásoby otevírá možnosti myšlení a kreativity. Vytvořte si návyky, které vám pomohou naučit se používat ta správná slova a ulehčí vám komunikaci, psaní i myšlení.   Slovní zásoba představuje soubor všech slov a slovních spojení, která se vyskytují v jednom konkrétním jazyce, či která jeden konkrétní jedinec využívá. Řadíme sem jak aktivní slovní zásobu, tedy tu, kterou člověk používá při ústním i psaném projevu, tak i pasivní. Té jedinec rozumí, ale běžně ji nepoužívá.   Staňte se…

Poplatky za studium na vysokých školách 2019/2020

9.12.2019, 09:59

V tomto článku se můžete podívat na základní přehled poplatků na vysokých školách v ČR na rok 2019/2020.   Podle zákona mohou vysoké školy a univerzity stanovovat poplatky za přijímací řízení, za prodloužené studium, za studium v cizím jazyce atd. Výše poplatku se na jednotlivých školách liší, zákon však stanovuje jeho maximální možnou výši.   Poplatek za přijímací řízení Poplatek za přijímací řízení na vysokých školách může činit nanejvýš 20 % vyměřovacího základu pro stanovení poplatků. Tímto základem je 5 % z průměrné částky připadající na jednoho studenta poskytnuté veřejným školám…

Víte, jak se učit rychleji a s co nejmenší námahou

9.12.2019, 09:57

Nevíte, jak se učit tak, aby to zabralo co nejméně času a přitom jste se naučili co nejvíce? V tomto článku vám představíme základní metody rychlého a efektivního učení, s kterými se výrazně zlepšíte.     Mechanická memorizace není nic jiného, než kontinuální opakování učiva. Nejlépe funguje u faktických informací, u kterých není třeba nic jiného, než si je vybavit z paměti.   Spojovací metoda je pokročilejší technikou. Vyžaduje nějaký čas na přípravu a pravidelné procvičování, pokud ji chcete umět dostatečně rychle. Hlavním principem je spojit dvě myšlenky tím, že si v mysli vytvoříte obraz, který obě spojuje.   Blesková kontrola po učení nemá…

Zásady používání Wikipedie na akademické půdě

4.12.2019, 09:21

O tom, zda studenti vysokých škol mohou používat Wikipedii pro svou vědeckou práci, se vedou v akademickém světě vášnivé spory. Většina těchto sporů však vzniká z nepochopení toho, co Wikipedie skutečně je.   Wikipedii nelze brát jako primární literaturu, někdy bývá označována dokonce za terciální zdroj, což omezuje případy, kdy ji lze v dobré vědecké práci citovat. Wikipedie je skvělá pro získání obecného chápání předmětu, než se ponoříme do zkoumání. Pak je ale třeba se ponořit se do svého tématu s využitím knih a článků a jiných vhodných zdrojů, které poskytnou lepší základ.   Výzkum z těchto zdrojů bude podrobnější, přesnějš…

Slovník pojmů na VŠ 2. část

4.12.2019, 09:18

Přinášíme vám užitečný slovník pojmů, s kterými se při vašem studiu na vysoké škole rozhodně setkáte.     pedel - osoba účastnící se oficiálních obřadů   proděkan - osoba, která se stará o určitou oblast v rámci fakulty, podléhá děkanovi, zastupuje ho v dané oblasti a je jím jmenován.   profesor, Prof. - nejvyšší akademický titul, udílí se zasloužilým osobnostem v daném oboru, většinou s bohatou publikační a pedagogickou činností. Jmenuje prezident republiky.   prorektor - osoba, která se stará o určitou oblast v rámci vysoké školy, podléhá rektorovi, zastupuje ho v dané oblasti a je jím jmenován.   promoce - slavnostní akt…

Slovník pojmů na VŠ 1. část

4.12.2019, 09:16

Přinášíme vám užitečný slovník pojmů, s kterými se při vašem studiu na vysoké škole rozhodně setkáte.   absolutorium - absolventská zkouška v závěru studia, složit ji znamená splnit podmínky studia a získat případně akademický titul. Pojem se používá na některých VŠ a VOŠ.   akademický senát - jeden z orgánů vysoké školy, skládá se zčásti z pedagogů a zčásti ze studentů. Zástupci jsou voleni na určité období.   akreditace - znamená "schválení". Např. každý studijní program musí být akreditován, aby mohl být vyučován. Škola vypracuje plán výuky, předmětů, vč. jejich personálního zajištění…