Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jsou vaše studentská léta již minulostí a přesto přemýšlíte o návratu? Člověk se učí celý život, tak proč do toho nejít zase naplno?

 

Do karet vám hraje, že v současné době může začít studovat vysokou školu úplně každý, tedy minimálně z hlediska věku. Uchazeč samozřejmě musí splnit podmínky přijímacího řízení a samotného studia. Horní věková hranice pro studium na VŠ ovšem není omezena. Věk studentů přesto hraje určitou roli, ale pouze s ohledem na povinné odvody jako zdravotní a sociální pojištění, k čemuž se váže věková hranice 26 let. Většina starších lidí ovšem nestuduje prezenčně, takže za ně nadále tyto poplatky odvádí zaměstnavatel.

 

Pokud se pro studium rozhodnete ve chvíli, kdy zaměstnání nemáte, musíte se připravit na placení zdravotního pojištění a fakt, že doba studia se nezapočítává do důchodu. Student nad 26 let ztrácí nárok na sociální podporu, prospěchové a ubytovací stipendium naopak získat může. Finance při studiu ve vyšším věku tak sice hrají roli, ale nejsou zásadní překážkou.

 

Ve vyšším věku pravděpodobně nebudete začínat se studiem prezenčním, ale budete využívat možností kombinovaného, nebo distančního studia. V těchto případech komunikují studenti s vyučujícími na dálku po internetu a pouze na konci semestru vás čekají zkoušky. Tyto dvě formy studia se ovšem často zaměňují a dokonce i na samotných vysokých školách se v některých případech prakticky neliší.