Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak napsat dobrou závěrečnou práci? Podívejte se na sedm kroků, které vás provedou od volby tématu, až po samotné odevzdání vaší práce.

 

Dobře si promyslete, jakému tématu se vaší práci budete věnovat a zadání neuspěchejte. Kontaktujte vedoucího práce raději s velkým předstihem a postupně s ním konzultujte všechny kroky zadání.

 

  1. Je vhodné zvolit téma, které je pro vás něčím zajímavé. Není však rozhodně na škodu, nemáte-li v něm úplně jasno; právě v průběhu přípravy a psaní práce se s ním podrobně seznámíte a dobře se v něm zorientujete. Každopádně by se mělo jednat o téma, ke kterému máte alespoň nějaký vztah a mohlo by vás bavit.

 

  1. Studenti velmi často dělají chybu v tom, že si zvolí příliš široké téma, v práci se pak věnují mnoha aspektům problematiky, ale nedokáží jít do hloubky. Výsledek pak působí povrchně, roztříštěně a nesystematicky. Je lépe zvolit si poměrně úzce zaměřené téma a na to opravdu soustředit, při psaní od něj zbytečně neodbíhat a nevěnovat se aspektům, které s ním nesouvisí.

 

  1. Akademické psaní má svá pravidla, závěrečná práce není esej, úvaha ani popularizační článek. Měli byste respektovat zásady vědecké práce a přistupovat k tématu s pokorou.

 

  1. Svou práci konzultujte průběžně a neposílejte ji až ve chvíli, kdy máte podstatnou část hotovou. Budete muset ztrácet čas odstraňováním případných nedostatků.

 

  1. Správné citování je zásadní a plagiátorství je nepřípustné. Zdrojů, se kterými budete pracovat, bude mnoho a velmi snadno se stane, že člověk za chvilku zapomene, odkud si nějaký nápad opsal, nebo si dokonce tuto myšlenku jaksi nechtěně přisvojí a dostane se do velkého problému.

 

  1. U vaší závěrečné práce je podstatná také formální úprava. Jakkoliv jinak obsahově velmi zdařilou práci může pokazit špatná čeština, pravopisné chyby nebo stylistika.