Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

 

Klíčem ke kvalitnímu spánku je vytvoření zdravých spánkových návyků, známých také jako spánková hygiena. Prvním krokem je rozhodnutí, že spánek bude prioritou.

 

Klíčem k tomu, abyste se vyhnuli nutnosti studovat do pozdních nočních hodin, je udržet si náskok před výukou a vyhnout se rozptylování a prokrastinaci během studia. A upřednostnění spánku může znamenat předčasný odchod z večírku nebo pečlivý výběr společenských aktivit.

 

Omezte kofein těsně před spaním. Vysokoškoláci by se také měli vyvarovat pití alkoholu, který narušuje kvalitní spánek.

 

Vyhněte se elektronickým obrazovkám (telefon, notebook, tablet, stolní počítač) do hodiny před spaním.

 

Zapojte se do každodenního fyzického cvičení, ale vyhněte se intenzivnímu cvičení do dvou hodin před spaním.

Stanovte si plán spánku. Buďte co nejdůslednější v době před spaním a vstávání a vystavujte se rannímu slunci.

 

Před spaním si zaveďte rutinu „uklidnění“.

 

Omezte používání postele pro každodenní činnosti jiné než spánek (např. televize, práce, jídlo)

 

Vysokoškolským studentům žijícím na kolejích nebo jiných společných zařízeních samozřejmě mohou spánek rušit okolnosti, které nemohou ovlivnit: nekvalitní matrace, neschopnost ovládat teplotu v ložnici nebo například hluční spolubydlící.

 

Ale podniknutí těchto aktivních kroků na podporu zdravého spánku vám, kromě těchto dalších nekontrolovatelných okolností, pomůže rychleji usnout, zůstat spát a získat více regenerační spánek.