Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

K čemu je dobré mít certifikát z anglického jazyka?

Uvažujete o certifikátu, případně státní jazykové zkoušce? Přečtěte si přehled těch nejběžnějších zkoušek a certifikátů z angličtiny včetně srovnání jejich obtížnosti.

 

Pokud angličtinu ovládáte, pak možná uvažujete o tom, udělat si nějakou tu jazykovou zkoušku a získat některý z existujících certifikátů. K získání certifikátu sice musíte vynaložit úsilí a většinou i peníze, za námahu to však stojí. V zahraničí a stále i častěji u zahraničních firem působících u nás, budete muset svou znalost nějak prokázat.

 

Certifikáty představují doklad o vaší úrovni jazyka, který je vydáván nezávislou, důvěryhodnou autoritou. Nejedná se tedy o váš příslib u pohovoru, kdy sice jazyk umíte, ale nikdo vám to nemusí věřit. A personalista na vás má jen omezený čas, na nějaké velké zkoušení jednoduše není prostor. Certifikát vám poskytuje nástroj k tomu, abyste ho rychle a jednoduše přesvědčili o vašich kvalitách.

 

Asi nejvíce nejznámější anglické certifikace u nás organizuje British Council. Dvakrát ročně tak můžete splnit zkoušku v pěti různých úrovních:

 • KET (Key English Test) - úroveň A2
 • PET (Preliminary English Test) - úroveň B1
 • FCE (First Certificate in English) - úroveň B2
 • CAE (Certificate of Advanced English) - úroveň C1
 • CPE (Certificate of Proficiency in English) - úroveň C2

Další organizací, u které můžete certifikát z anglického jazyka získat, je Education Testing Service. Poskytuje dva druhy zkoušek, které jsou nejlepší volbou zejména v případě, že chcete studovat, či pracovat v USA.

 • TOEFL (Test of English as a Foreign Language) - všechny úrovně (do C1 včetně)
 • TOEIC (Test of English for International Communication) - všechny úrovně

Poslední možností jsou státní zkoušky. Státní jazykové zkoušky mají působnost pouze na území ČR. Mimo ČR tyto zkoušky téměř nikdo nezná a neuznává, což značně omezuje jejich praktickou využitelnost. Vybírat můžete ze čtyř základních úrovní.

 • SJZ - základní - úroveň B2
 • SJZ - všeobecná - úroveň C1
 • SJZ - překladatelská - odborná, zaměřená na překlad - úroveň C2
 • SJZ - tlumočnická - odborná, zaměřená na tlumočení - úroveň C2

 

 

Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře financí a účetnictví?

Hledáte uplatnění ve světě financí? Studujte finanční management. Ten propojuje teoretické znalosti a praktické dovednosti pomocí přímé…

Absolvujete online kurz? Přečtete si, jak v něm uspět

Online kurzy jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí flexibilnější rozvrh nebo chtějí pracovat svým vlastním tempem. Někteří však…

Jak zvládat stres pro lepší zdraví jako student

Vysoká škola je stresující, to není žádné tajemství. Ale naučit se strategie zvládání stresu může výrazně prospět…