Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak nezapomínat aneb opakování, matka moudrosti

Stává se Vám, kteří se v průběhu semestru učíte, že si naučenou látku za pár dnů nejste schopni vybavit? Většina z Vás to asi považuje za normální, ale vězte, že se s tím dá pracovat.

Důležité je vědět, proč se tak děje. Nově získaná informace zkrátka není dostatečně „vtisknutá“ do paměti, a tudíž si na ni po týdnu nemůžeme vzpomenout. Existuje tzv. křivka zapomínání, která říká, jak rychle zapomínáme nové informace. Pokud si takovou informaci ovšem ve správné době zopakujeme, dojde k výrazně pomalejšímu zapomínání.

Z výsledků mnoha experimentů a měření bylo zjištěno, že ideální dobou pro opakování je 10 minut po skončení učení, další opakování po 24 hodinách, další po týdnu, po měsíci, a následně až cca po půl roce. Obecné pravidlo pak zní, že délka opakování by měla stačit 10 minut na 1 hodinu učení.

Někomu se může zdát, že opakování je pouhou ztrátou času, není tomu ovšem tak. Křivka zapomínání funguje na všechny a je jen na Vás, jaký tvar jí dáte.

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

Jak při studiu VŠ zůstat fixovaný na svou vizi?

Jak při studiu VŠ zůstat fixovaný na svou vizi?

  Opadla vaše motivace v poslední době? Pokračujte ve čtení, v tomto článku si ukážeme, jak si udržet vysokou motivaci při studiu.   Udržet si…

Formát APA a citace: Vše co potřebujete vědět

  Protože každý styl je jiný, možná se budete muset naučit nová pravidla formátování nebo citování v závislosti na předmětu…

Několik tipů, jak napsat úvod závěrečné práce

  První větou můžete své publikum buď zaujmout, nebo nudit. Proto je tak důležité přemýšlet o tom, co napsat do úvodu, jaké informace tam uv…