Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Denní vs. kombinovaná forma studiaVysokoškolské studium se objevuje nejčastěji ve dvou formách – denní formě a kombinované, neboli dálkové formě. Denní studium je intenzivnější, kombinované zase umožňuje skloubit školu i se zaměstnáním a něco si přivydělat.

 

Denní (prezenční) studium

Denní studium má tu výhodu, že studenti, jejichž věk nepřekročil 26 let, mají nárok na status studenta a s tím související výhody. A že jich není málo – levnější jízdné na MHD, slevy na vstupném, v knihkupectví apod. Doporučujeme využívat i služeb ISICa.

Výuka probíhá ve všední dny, často si studenti musí i přivstat a chodit třeba na sedmou ráno, nebo si naopak prodloužit den až k osmé večerní. Harmonogram přednášek fakulty zveřejňují vždy před začátkem nového semestru. Studenti si tak mohou naplánovat nejen studijní povinnosti, ale i směny na brigádách a praxích.

Výuka v prezenční formě standardně probíhá tak, že se střídají přednášky, semináře, někde i cvičení, laboratorní práce a povinná praxe.

Účast na některých seminářích a přednáškách je povinná – případná absence může vést například k neudělení zápočtu.

 

Kombinované (dálkové) studium

Kombinovaná forma studia se v řadě aspektů liší od denní formy studia. A je to logické – ti, kteří třeba nemají tolik času, aby denně vysedávali v lavicích, mohou proto zvolit tento alternativní způsob vzdělávání. Toto studium tedy volí lidé, kteří už pracují a potřebují si (nebo chtějí) doplnit vzdělání.

Výuka probíhá obvykle o víkendech nebo pátcích a sobotách, a to jednou za 14 dní nebo jednou za měsíc. Učitelé se studenty proberou v podstatě jen to nejnutnější, upozorní je na odbornou literaturu, zadají jim samostatné úkoly. Předpokládá se, že velkou část látky student zvládne samostudiem ve svém volnu.

Není to ovšem ta „lehčí“ forma studia. U zkoušek nebo státnic nemají kombinovaní studenti žádné úlevy – musí zvládnout stejný objem učiva, jako jejich kolegové z denní formy – dostávají totiž stejný titul.

 

Pokud byste měli, ať už v rámci denního, či kombinovaného typu studia, potíže s vaší závěrečnou prací, obraťte se na zkušené odborníky, kteří vám rádi pomohou.

 

Zdroj: jobs.cz

Jak správně používat tituly na vysoké škole?

  Rozhodnutí, jak správně používat tituly na vysoké škole, může být pro studenty zmatečné. V tomto článku se podíváme na to…

10 tipů, jak překonat pocit vyhoření při psaní závěrečné práce

  Psaní závěrečné práce může být náročné a vyčerpávající. Pokud se cítíte vyhořelí, nezoufejte! N…

Jak zvládnout stres před státnicemi?

  Samotné státnice mohou být velmi stresující, ale existuje několik způsobů, jak se s tímto stresem vyrovnat. Zde je několik tipů, které v…