6 tipů pro ideální výběr tématu bakalářky
Zápasíte zrovna s výběrem kvalitního tématu pro svou bakalářku? Máme pro vás několik rad, jak vybrat téma, na kterém se bude skvěle pracovat.
Možná už vám to teď není moc platné, ale důležité je přemýšlet nad tématem s dostatečným předstihem. Čím víc si na výběr uděláte času, tím spíše dobře vyberete. Odložíte-li to na poslední chvíli, hrozí, že vyberete zbrkle a budete litovat po zbytek psaní. V každém případě však musíte zvážit několik věcí.
1.Bude vás to bavit?
Člověk dokáže napsat seminární práci o celé spoustě témat, která ho příliš nebaví. Za léta studia je na to student zvyklý. Pokud ale chcete aby vám šla práce dobře, snažte se vybrat takové, které vás alespoň trochu baví. Zkuste třeba propojit s prací nějaký váš koníček.
2.Je dostatek zdrojů?
Dostatek zdrojů k tématu je zásadní. Protože pokud nebude, vy budete trávit čas jejich složitým sháněním. Úplně zbytečně tak přijdete o spoustu času, který jinak můžete věnovat tvůrčímu psaní. Proto prohledejte v první řadě dostupnou literaturu i online vědecké zdroje a databáze.
3.Dá se práce využít i jinak?
Napadlo vás někdy, že na základě diplomky můžete získat zaměstnání, po kterém toužíte? K tématu závěrečné práce klidně může přihlédnout i budoucí zaměstnavatel a vy budete mít v ruce perfektní argument, proč by měl přijmout právě vás.
4.Není to moc rozsáhlé?
Rozsah bakalářské práce se pohybuje okolo 40 normostran textu. Vybírejte takové téma, které zvládnete zpracovat, aby práce nebyla nadmíru obsáhlá.
5.Co přinesete oboru?
Pokud závěrečná práce přinese oboru něco nového, pro vás to bude jedno velké plus. Navíc pokud zmíníte, kým by mohla být práce využita. Není to sice záměrem bakalářské práce, ale pokud takové téma najdete, jen získáte.
6.Už o tom někdo psal?
Pokud chcete aby tvůrčí psaní bylo co nejjednodušší, zjistěte si, jestli o tématu psal někdo před vámi. jeho práci samozřejmě nemůžete zkopírovat, ale můžete se významně inspirovat a velkou část psaní si ulehčit.