Jak správně napsat motivační dopis?
Motivační dopis je při hledání zaměstnání jednou z nejdůležitějších věcí které potřebujete. Je totiž prvním dokumentem, který personalista otevře a rozhodne o tom, zda si vůbec přečte váš životopis. Jak tedy motivační dopis napsat správně?
Motivační dopis by měl obsahovat krátké pojednání o důvodech, které vás vedou k rozhodnutí ucházet se o danou pozici. Není třeba zdlouhavých textů, buďte věcní, personalisté ocení, když přejdete rovnou k věci a sdělíte jim, proč by měli vybrat právě vás.
V motivačním dopise není vhodný detailní popis jako v CV, vsaďte raději na příklady svých pracovních dovedností, případně úspěchů. Nezapomeňte zmínit, jaký přínos můžete mít pro danou firmu.
Závěrem je vhodné poděkovat za čas, který personalista věnoval vašemu dopisu a také vyjádřit zájem o osobní pohovor, abyste měli možnost se mu představit osobně. Pamatujte na to, že motivační dopis je oficiálním dokumentem a má závaznou strukturu. Začněte adresou společnosti, nezapomeňte na jméno kontaktní osoby a zakončete svým podpisem a datem.
Několik důležitých tipů:
●Motivační dopis přizpůsobte vždy konkrétní pozici, o kterou se ucházíte.
●Délka motivačního dopisu by neměla přesáhnout formát A4. Bohatě stačí tři odstavce textu.
●Nebuďte familiérní ani podlézaví. Text musí být stručný, jasný a v pozitivním vyznění.
●Pokud je to možné, dopis adresujte vždy konkrétní osobě.
●Než dopis odešlete, přečtěte si jej z pohledu možného zaměstnavatele.
●Vyvarujte se frází a obecných formulací, které personalistovi nic neřeknou. Buďte konkrétní a svá tvrzení ilustrujte příklady.
●Do motivačního dopisu nekopírujte informace z vašeho životopisu.
●Nejprve si vytvoře seznam schopností, které zaměstnavatel požaduje a ty poté do dopisu vhodně zakomponujte.
●Pokud motivační dopis posíláte s dalšími dokumenty, seřaďte je do správného pořadí. Motivační dopis na prvním místě, životopis a až poté další přílohy.
●V motivačním dopise a životopise používejte vždy stejný druh písma.