Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Víte, jak si zjednodušit náročné studium na VŠ?

Myslíte, že jste při učení na VŠ odkázání pouze na plnění pevně určených povinností a budovu vaší školy? Víte, že existuje i několik dalších možností, jak si studium zjednodušit a přitom se efektivně vzdělávat?

 

Možná jste již slyšeli o učení, které spíše než memorování faktů využívá systém propojování vzpomínek. Této formě učení se říká „Holistické (komplexní). Jedná se prakticky o opak učení zpaměti, vynecháte biflování hromady stran faktů, pravidel nebo rovnic a zkoušíte dát dohromady propojit vzpomínky. Místo vytváření oddělených boxů v hlavě s informacemi o geometrii, algebře nebo starověké Indii, vzájemně cíleně propojíte fakta a vytvoříte tak mnohem širší obraz.

 

Holistické učení není ve své podstatě žádný extrém, ani absolutně nenabourává již zažité formy učení. Pokud si však některá pravidla zažijete, můžete si podstatně vylepšit uchovávání informací.

 

Existuje několik způsobů, které vám pomohou posunout způsob učení tak, aby se co nejvíc přibližoval holistickému.

 

  • Metafory jsou základním kamenem holistického učení. Metafory jsou literární prostředky spojující dvě věci, které by se běžně nespojovaly. Metafory se používají při snaze vysvětlení komplikované věci jednoduchou cestou.

 

  • Visceralizace znamená, že všechny vaše smysly propojíte s konkrétní informací. Spojení pocitů, smyslů a představivosti tvoří vzpomínky mnohem reálnější. Když jste se učili čísla jako malí, tak jste pravděpodobně počítali pomocí prstů na rukou.

 

  • Komprese informací nabízí cestu, jak seskupit informace do menších částí a zapamatovat si je pomocí obrázků nebo mnemotechniky. Je třeba hledat návaznosti a informace propojovat. Důležitá je organizace látky, kterou se chcete naučit.

 

Určitě není od věci se na tento způsob učení zaměřit a alespoň některé návyky si osvojit.

 

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…