Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Veřejnou nebo soukromou VŠ?

Jistě jste se již setkali s otázkou, která ze škol je lepší. V čem jsou výhody a nevýhody jednotlivých škol, co mohou nabídnout a kde se vyplatí studovat?

 

Veřejné vysoké školy

 

Veřejné vysoké školy jsou pro mnoho studentů především sázkou na jistotu. Jsou již zavedené, často fungující desítky let a studenti z nich vycházejí s titulem, který je uznávaný u nás, ale i jinde ve světě. Ve veřejných školách se dosud nesetkáte s žádným školným, zato budete mít mnoho možností studia v zahraničí a také velký rozsah oborů.

 

V případě veřejné školy  musí student  akorát uhradit to, co ke studiu potřebuje – koupit si skripta, zaplatit jídlo v menze, zaplatit kolej a tak podobně (což ovšem na soukromé musí také). Například na největší, Karlově univerzitě, je vše bez poplatků, hradí se jen delší studium.

 

Titul z veřejné vysoké školy však ještě nemusí znamenat vstupenku do zaměstnání v oboru. Studijních oborů stále přibývá a některé vysokoškolské profese zažívají značné přehlcení pracovního trhu. Největší problém najít zaměstnání mají podle analýz Národního ústavu pro vzdělávání především absolventi v oboru textilní výroby, zemědělství nebo životního prostředí.

 

Pozitiva vs. negativa:

+Bezplatné studium.

+Vzdělání uznávané na pracovním trhu.

+Široká nabídka studia v zahraničí.

 

-Méně osobní přístup vyučujících.

-Některé obory mají horší uplatnění.

-Náročnost studia.

 

Soukromé vysoké školy

Soukromé vysoké školy jsou trendem 21. století, takže se velmi rozšiřuje i nabídka oborů, které na nich lze studovat. Můžete se tak stát odborníky v ekonomii, managementu, IT, pedagogice nebo třeba v tvůrčí práci a umění. Na konci studia složíte státnice a získáte klasický titul.

 

Soukromé vysoké školy mají stejně jako ty veřejné, akreditaci i všechna potřebná povolení od ministerstva školství, učí na nich profesionálové a akademický rok má obvykle stejné rozložení. Platí tu podobné studijní i přijímací podmínky jako na veřejných vysokých školách. I pedagogové by se na obou typech ke svým svěřencům měli chovat stejně, i když na soukromých se od nich očekává větší vstřícnost.

 

Řada soukromých vysokých škol svým studentům také nabízí možnost zahraničních studijních pobytů, a to buď v rámci programu Erasmus, nebo díky svým kontaktům s jinými světovými univerzitami. Takže i toto je stejné jako na veřejné vysoké škole. Tím hlavním rozdílem jsou tady totiž poplatky za studium, které mohou dosáhnout až desítek tisíc za semestr.

 

Pozitiva vs. negativa:

+Školu platíte a můžete vyžadovat adekvátní služby.

+Na studenty je často kladen nižší nárok.

+Často  komfortnější vybavení.

+Lepší variabilita studia.

+Menší počet studentů a individuální přístup.

 

-Výše školného.

-Stále časté znevýhodnění na trhu práce.

-Omezený rozsah nabídky oborů.

-Možnost krachu a uzavření školy.

Jak úspěšně napsat diplomovou práci: 10 osvědčených rad

  Psaní diplomové práce může být jedním z nejnáročnějších úkolů, které během svého studia absolvujete. Zde je 10…

Efektivní time management při psaní diplomové práce

  Time management je klíčovým prvkem při psaní diplomové práce, který vám pomůže efektivně využít váš čas a dosá…

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…