Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Zpět na blog

Veřejnou nebo soukromou VŠ?

calendar 09.05.2017

Jistě jste se již setkali s otázkou, která ze škol je lepší. V čem jsou výhody a nevýhody jednotlivých škol, co mohou nabídnout a kde se vyplatí studovat?

 

Veřejné vysoké školy

 

Veřejné vysoké školy jsou pro mnoho studentů především sázkou na jistotu. Jsou již zavedené, často fungující desítky let a studenti z nich vycházejí s titulem, který je uznávaný u nás, ale i jinde ve světě. Ve veřejných školách se dosud nesetkáte s žádným školným, zato budete mít mnoho možností studia v zahraničí a také velký rozsah oborů.

 

V případě veřejné školy  musí student  akorát uhradit to, co ke studiu potřebuje – koupit si skripta, zaplatit jídlo v menze, zaplatit kolej a tak podobně (což ovšem na soukromé musí také). Například na největší, Karlově univerzitě, je vše bez poplatků, hradí se jen delší studium.

 

Titul z veřejné vysoké školy však ještě nemusí znamenat vstupenku do zaměstnání v oboru. Studijních oborů stále přibývá a některé vysokoškolské profese zažívají značné přehlcení pracovního trhu. Největší problém najít zaměstnání mají podle analýz Národního ústavu pro vzdělávání především absolventi v oboru textilní výroby, zemědělství nebo životního prostředí.

 

Pozitiva vs. negativa:

+Bezplatné studium.

+Vzdělání uznávané na pracovním trhu.

+Široká nabídka studia v zahraničí.

 

-Méně osobní přístup vyučujících.

-Některé obory mají horší uplatnění.

-Náročnost studia.

 

Soukromé vysoké školy

Soukromé vysoké školy jsou trendem 21. století, takže se velmi rozšiřuje i nabídka oborů, které na nich lze studovat. Můžete se tak stát odborníky v ekonomii, managementu, IT, pedagogice nebo třeba v tvůrčí práci a umění. Na konci studia složíte státnice a získáte klasický titul.

 

Soukromé vysoké školy mají stejně jako ty veřejné, akreditaci i všechna potřebná povolení od ministerstva školství, učí na nich profesionálové a akademický rok má obvykle stejné rozložení. Platí tu podobné studijní i přijímací podmínky jako na veřejných vysokých školách. I pedagogové by se na obou typech ke svým svěřencům měli chovat stejně, i když na soukromých se od nich očekává větší vstřícnost.

 

Řada soukromých vysokých škol svým studentům také nabízí možnost zahraničních studijních pobytů, a to buď v rámci programu Erasmus, nebo díky svým kontaktům s jinými světovými univerzitami. Takže i toto je stejné jako na veřejné vysoké škole. Tím hlavním rozdílem jsou tady totiž poplatky za studium, které mohou dosáhnout až desítek tisíc za semestr.

 

Pozitiva vs. negativa:

+Školu platíte a můžete vyžadovat adekvátní služby.

+Na studenty je často kladen nižší nárok.

+Často  komfortnější vybavení.

+Lepší variabilita studia.

+Menší počet studentů a individuální přístup.

 

-Výše školného.

-Stále časté znevýhodnění na trhu práce.

-Omezený rozsah nabídky oborů.

-Možnost krachu a uzavření školy.