Studentské bydlení: Jak se liší pronájem a podnájem
Dříve nebo později se každý student rozloučí s bydlením u rodičů a přestěhuje se do bytu. V tom, zda si nemovitost nebo její část pronajmete přímo od majitele, nebo od někoho, kdo ji má sám v nájmu, je však rozdíl. Víte jaký?
Nájemní smlouva
Nájemní smlouvou, kterou uzavírá student s pronajímatelem, dochází k právu studenta užívat byt na dobu neurčitou či určitou. V případě uzavření nájemní smlouvy na dobu určitou a po uplynutí smlouvou stanovené doby užívá student byt, přičemž pronajímatel nepodá návrh na vyklizení bytu do 30 dnů, obnovuje se nájemní smlouva za týchž podmínek, za jakých byla sjednána původně.
Každá smlouva musí obsahovat označení bytu, jeho příslušenství, rozsah jeho užívání, způsob výpočtu nájemného a úhrady za plnění spojená s užíváním bytu nebo jejich výši.
Co je pronájem?
Pronájem je označení obvykle používané například v komunikaci s realitními kancelářemi, které však označuje nájem. Zákony týkající se bydlení slovo pronájem neznají, podobně nepracují se slovem pronajímatel. Vy jako nájemník v tomto případě uzavíráte smlouvu s majitelem bytu - přesněji nájemní smlouvu.
Definice: vztah mezi pronajímatelem neboli vlastníkem bytu a nájemcem, na který se vztahuje ochrana nájemního bydlení dle občanského zákoníku.
Co je podnájem?
Rovněž u podnájmu se sepisuje písemná smlouva a jde o situaci, kdy nájemce přenechává podnájemníkovi byt nebo jeho část. Nově nebude nutný souhlas vlastníka nemovitosti v případě, že půjde do podnájmu pouze její část. Podnájemník má však mnohem menší práva než nájemník - podnájem lze vypovědět bez uvedení důvodů, pokud se strany nedohodnou jinak, a podnájem končí nejpozději se zánikem nájmu. Podnájemce například nemá právo na náhradní podnájem.
Definice: vztah mezi nájemcem a podnájemcem, dosud je k podnájmu třeba souhlasu pronajímatele. Pozor, na podnájemce se nevztahuje ochrana nájmu, a rozhodující tak je úprava v podnájemní smlouvě, kterou lze vypovědět bez důvodu.