Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Programy a stipendia, které vám pomohou vycestovat za studiem

Erasmus všichni znáte, není to ovšem jediná možnost, jak se dostat na zahraniční univerzitu. Dům zahraniční spolupráce zajišťuje stipendijní programy a výjezdy i do zemí mimo Evropskou unii, dokonce mimo Evropu, do Číny nebo do Latinské Ameriky. Možností je nepřeberné množství. Chce to jen odvahu a trochu štěstí. Navíc -  pro zaměstnavatele je student, který strávil semestr nebo dva na některé z cizokrajných univerzit, atraktivnější. Jaké jsou tedy možnosti na získání stipendií?

1) Erasmus+

Od roku 2014 Erasmus „nahradil“ Erasmus+. V podstatě jde o to samé, nic moc se nemění – nový Erasmus+ je jen určen širší skupině studentů (třeba z některých vyšších odborných škol) a také pedagogickým pracovníkům a zaměstnancům vysokých škol.

Do roku 2020 si Erasmus+ klade za cíl rozdělit téměř patnáct miliard eur. Nepůjdou ale jen na stipendia, která umožňují vysokoškolákům zažít studium na jiné škole. Erasmus+ je i o rozšiřování spolupráce napříč Evropskou unií a snaze o reformu politiky, zlepšení dialogu mezi mladými a úřady a institucemi.

V rámci programu Erasmus+ může student v zahraničí strávit maximálně dvanáct měsíců za bakalářské studium a stejně dlouhou dobu za studium magisterské. Do programu se zapojilo také Norsko, Lichtenštejnsko nebo Island, takže lze vycestovat i mimo Evropskou unii, byť stále do Evropy.

Více informací je k nalezení na webové stránce naerasmusplus.cz

 

2) Dům zahraniční spolupráce

S žádostí o stipendium se lze obrátit také na Dům zahraniční spolupráce, pod kterým funguje Akademická informační agentura. Ta se stará zejména o stipendia, která jsou studentům a pedagogům veřejných vysokých škol v ČR nabízena na základě mezinárodních dvojstranných smluv (poskytuje k nim administrativně-organizační servis).

Česká republika má v současnosti uzavřeny smlouvy s 35 zeměmi – a nejde jen o atraktivní země evropské.  Přes Akademickou informační agenturu se lze dostat třeba do Argentiny, Číny, Koreje, Japonska, Izraele, Mexika či Mongolska.


3) CEEPUS

CEEPUS (Central European Exchange Programme for University Studies) je další možností, jak se dostat za hranice ČR.

Dohodu o tomto programu podepsalo dosud 15 zemí střední a jihovýchodní Evropy a zapojeny jsou i některé univerzity v Kosovu. Další země jsou namátkou třeba Chorvatsko, Rakousko, Makedonie, Slovinsko nebo Srbsko. Vycestovat mohou ti, kteří mají ukončený první ročník vysokoškolského studia, postgraduální studenti a akademičtí pracovníci. Uzávěrka přihlášek na stipendium pro zimní semestr je 15. června, pro letní semestr pak 31. října.

Více info naleznete na http://www.ceepus.info/

 

4) AKTION

V rámci bilaterální spolupráce mezi Českou republikou a Rakouskem lze získat stipendium na studijní nebo jazykový pobyt. Program AKTION poskytuje podporu studijním a vědeckým pobytům a právě i letním jazykovým školám, dále však pomáhá prohloubit spolupráci mezi českými a rakouskými vzdělávacími institucemi.

Stipendia jsou přiznávána studentům magisterských oborů, doktorandům i pedagogům a vědeckým pracovníkům. Žádosti se zasílají pravidelně na jaře a na podzim, lze vyjet na jeden semestr. Uzávěrka žádostí je 15. března a 31. října. Účelem studijního pobytu by mělo být hlavně sepsání a konzultování diplomové nebo dizertační práce.

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

 

zdroj: studenta.cz

Jak se probojovat až k závěrečné VŠ práci?

  Psaní závěrečné práce na vysoké škole je závěrečným milníkem akademické kariéry, který vyžaduje pečliv…

Jak na diplomovou práci: Kompletní průvodce krok za krokem

  Psaní diplomové práce je náročný, ale zároveň obohacující proces, který vyžaduje pečlivé plánování a…

Jak úspěšně napsat diplomovou práci: 10 osvědčených rad

  Psaní diplomové práce může být jedním z nejnáročnějších úkolů, které během svého studia absolvujete. Zde je 10…