Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Které studentské město je nejlevnější?

Otázku, kam poslat své dítě na vysokou školu, si klade téměř každý rodič maturanta. Spolu s úvahou o  kvalitě příslušné instituce, uplatnění po dokončení studií a o dalších aspektech ovlivňujících výběr vysoké školy je  většina rodičů  nucena  zvažovat také  otázku finanční.

Studium na  vysoké  škole  je finančně náročné, přičemž kromě případného školného vybíraného na soukromých školách se jedná o další náklady spojené se studiem a také například o kapesné poskytované studujícímu dítěti.

V porovnání byly srovnávány nejčastější studentská univerzitní města, tedy Brno, Praha, Olomouc, Ostrava, Plzeň a Liberec. Která z těchto měst jsou pro studenty nejpříznivější?

1) Stravování

Vtěšina studentů se stravuje ve školních menzách. Ty se průměrně pohybují v rozmezí od 35 do 65 Kč za pokrm. Ekonomicky nejlépe z univerzitních měst vychází Olomouc (35-53 Kč), těsně následovaný Ostravou a Plzní. Naopak nejdráže se studenti nají v pražských menzách, a to konkrétně za 45 až 65 Kč za jídlo.

2) Ubytování

V případě srovnání  cen dvoulůžkových  pokojů (jedna  místnost  se  dvěma postelemi) vychází nejlevněji ubytování v Plzni,a to 72 Kč/noc.  Ceny v Praze, Brně a Olomouci jsou přibližně na stejné výši 92–95Kč/noc. Zvláštnísystém ocenění lůžek používají v Liberci, zdejší cena se vztahuje výlučně k lůžku bez ohledu na počet lůžek na pokoji, a to cca 87 Kč.

3) MHD a volný čas

Při porovnání cen MHD jsme vycházeli z ceny měsíční jízdenky po odečtení studentské slevy. Na tu má nárok osoba, která se prokáže platným potvrzením o studiu. Nejnižší cena MHD je v Olomouci, nejvyšší pak v Liberci. Rozdíl není nikterkak vysoký, pohybuje se okolo 70 Kč. Zhruba uprostřed se umístila pražská MHD s cenou za měsíční jízdenku za 260 Kč.

Volnočasovou aktivitou, kterou jsme porovnávali, byla posilovna. A ani zde nejsou patrné nikterak vysoké cenové rozdíly, v průměru zaplatíte za jeden vstup do posilovny kolem 80 Kč. Nejméně v Olomouci (67 Kč), nejvíce pak V Praze a Liberci (95 Kč).

4) Studentské brigády

Možnost přivýdělku může být pro některé studenty výraznou motivací, proč si vybrat právě vysokou školu v daném  městě.  Pro  rodiče  může  taková  iniciativa  znamenat  snížení  finanční  zátěže  spojené s podporou potomka při studiu.

Základní srovnání je provedeno pro hrubou hodinovou sazbu brigády, která nevyžaduje žádné odborné znalosti; tu ostatně u studenta prvního ročníku vysoké školy není ani možné předpokládat.

Při srovnání měst výrazně do popředí vystupuje  Praha, v níž je průměrná hodinová sazba vyšší oproti druhé nejvyšší sazbě (v Liberci) o 15 Kč, konkrétně 108 Kč. Nejnižší mzdy jsou nabízeny v Olomouci a Ostravě, a to zhruba 82 Kč.

Výsledek?

Ačkoli jsou tedy v Praze náklady vyšší (nejen na bydlení, ale zejména na stravu), při zohlednění možnosti vyššího příjmu z přivýdělku již studenta nevyjde studium v Praze ze všech sledovaných měst nejdráže; nejdražším městem, zohledníme-li jak vybrané náklady, tak přivýdělek, je Brno - 5.077 Kč.

Druhým nejdražším městem je Praha - 4.811 Kč, na třetí příčce Olomouc - 4.784 Kč, dále pak Liberec - 4.726,-Kč. Druhým nejlevnějším městem se v našem žebřičku stala Ostrava - 4.329 Kč a o téměř tisíc korun levnějším městem, a tedy nejlevnějším celkově, se stala Plzeň s měsíčními náklady 4.087 Kč.

 

zdroj: kest.vse.cz

 

 

Jak se probojovat až k závěrečné VŠ práci?

  Psaní závěrečné práce na vysoké škole je závěrečným milníkem akademické kariéry, který vyžaduje pečliv…

Jak na diplomovou práci: Kompletní průvodce krok za krokem

  Psaní diplomové práce je náročný, ale zároveň obohacující proces, který vyžaduje pečlivé plánování a…

Jak úspěšně napsat diplomovou práci: 10 osvědčených rad

  Psaní diplomové práce může být jedním z nejnáročnějších úkolů, které během svého studia absolvujete. Zde je 10…