Jak vycházet se spolubydlícími?
Rozhodně ne každý si může dovolit vlastní bydlení a většina studentů si projde obdobím, kdy bude žít se spolubydlícími. Společné soužití není vůbec jednoduché, ale pokud se budete držet několika základních pravidel, užijete si hezké období a spoustu legrace.
1. Začněte s upřímností
Hned ze startu je potřeba ujasnit si všechna vaše pravidla a požadavky. Pokud budete při prvním setkání tvrdit, že vám trocha nepořádku nevadí a usnete i v hlučném prostředí, zaděláváte si na pěkný problém do budoucna. Jestli vám něco vadí, rovnou to řekněte, nic si nenechávejte pro sebe.
2. Problémy řešte ihned
Pokud nastane problém, řešte ho ihned. Určitě nečekejte, až se problémy nakupí a vám přeteče trpělivost. S takovým přístupem to dopracujete jen k tomu, že vás vytočí každá maličkost.
3. Rozdělte si povinnosti
Sepište si podrobný rozpis a rovnoměrně rozdělte povinnosti mezi všechny spolubydlící. Jen s jasným plánem se vyhnete případným konfliktům a hádkám.
4. Společná lednička
Právě společná lednička je častý kámen úrazu. Pokud je to možné, jasně si rozdělte její poličky, případně si veškeré jídlo označujte jmenovkou. Možná vám na začátku nebude vadit, když si někdo vezme něco, co je vaše, pokud se to ovšem bude často opakovat, problém je na světě.
5. Uklízejte po sobě
I když máte vypracovaný úklidový řád, v rámci ohleduplnosti co můžete, po sobě ukliďte okamžitě. Se spolubydlícími budete vycházet jen tehdy, když je nebudou rozčilovat poházené ponožky na koberci, nebo špinavé talířky vyskládané na stole.
6. Buďte tolerantní
Nový spolubydlící může být z úplně jiného těsta, může mít rád úplně jinou hudbu, jiný vkus na filmy a prakticky vše, co máte rádi vy. Berte to proto tak, že každý je jiný, a buďte ohleduplní a tolerantní.
7. Komunikujte
Pokud vám něco vadí, řekněte si, buďte otevření. Základem všeho je komunikace a při společném bydlení to platí dvojnásob.