Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Co když studium trvá déle, než by mělo

Každého z nás může potkat nepříjemná situace, kvůli které budeme muset překročit standardní dobu studia. Co všechno z toho vyplývá?

 

Peníze

Ve chvíli, kdy prodlužujete studium, jste povinni platit školné. Připravte se, že vám to pěkně nabourá rozpočet. Tento poplatek za studium se totiž pohybuje od 15 000 Kč/semestr. A čím déle prodlužujete, tím se školné zvedá.

 

Udělení výjimky

Když vám přijde dopis s vyměřením školného, máte 30 dní na to, abyste podali odvolání. Do odvolání napište důvod prodloužení. Univerzita váš důvod posoudí a v případě, že uzná jeho závažnost, může vám poplatek za studium odpustit, nebo alespoň snížit. Odvolání může být ze zdravotního či sociálního důvodu, přihlíží se ale také na školní výsledky.

 

Věk

Ve chvíli, kdy oslavíte své 26. narozeniny, přestáváte být automaticky studentem. Z pohledu zdravotní pojišťovny jste osobou bez zdanitelných příjmů a musíte si tedy sami platit zdravotní a sociální pojištění. Zapomeňte také na to, že byste se přihlásili na úřad práce. Jako student prezenční formy studia na to nemáte nárok.

 

Kredity

Nezapomínejte, že i když prodlužujete studium jen kvůli několika málo předmětům, stále musíte získat minimální počet kreditů v semestru. To znamená, že budete muset absolvovat spoustu volitelných předmětů, klidně i mimo svůj obor.

Jak se probojovat až k závěrečné VŠ práci?

  Psaní závěrečné práce na vysoké škole je závěrečným milníkem akademické kariéry, který vyžaduje pečliv…

Jak na diplomovou práci: Kompletní průvodce krok za krokem

  Psaní diplomové práce je náročný, ale zároveň obohacující proces, který vyžaduje pečlivé plánování a…

Jak úspěšně napsat diplomovou práci: 10 osvědčených rad

  Psaní diplomové práce může být jedním z nejnáročnějších úkolů, které během svého studia absolvujete. Zde je 10…