Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Být či nebýt doktorandem?

Možná i vy právě zvažujete, kam po ukončení školy. Pokud ještě nemáte jasnou představu vašho budoucího směřování, baví vás studium a chtěli byste si jméno okořenit dalším titulem, popřemýšlejte nad doktorandským studiem. Co všechno obnáší a má vůbec perspektivu?

 

Pomocná síla na univerzitě

I s takovým názorem se potkáte, bohužel na některých fakultách bývá realitou. Na druhou stranu žádný učený z nebe nespadl, a tak v případě, kdy skutečně zvažujete studium, je třeba připustit, že nebudete vyvíjet pouze vědeckou činnost, ale i nějaké ty pomocné práce vyučujícím. A počítejte s tím, že ani finančně na tom nebudete nijak světově.

 

Být či nebýt doktorandem?

Pro koho je tedy doktorát určený? Je to jen skvělá možnost, jak se zašít na dalších pár let ve škole, současně s tím si stále užívat studentský život a navíc mít dost času k napsání práce? No, až tak růžové to zřejmě nebude. Je to spíš o velkém množství práce - posudky diplomek, výuka seminářů, navíc budete muset být vždy po ruce  vyučujícím nad vámi. Proto je doktorát spíš pro ty, kteří skutečně rádi studují a život na akademické půdě je pro ně něco víc, než jen možností nic nedělat.

 

Nadstavba studia = lepší uplatnění?

Na univerzitě možná ano, i když počet doktorandů vysoko převyšuje kapacity vysokých škol a výzkumných ústavů, kde se kvalifikovaní a studovaní doktorandi mohou uplatnit. Proto mnoho z nich končí se studiem předčasně, případně najdou uplatnění jinde, než ve vědecké sféře.

Většina společnosti více upřednostňuje lidi s vyšším vysokoškolským vzděláním, jelikož magistrem či inženýrem je dnes skoro každý. Setkat se můžete však i s názorem, že tito lidé mají paradoxně menší šance, neboť panují obavy, že budou na své zaměstnavatele klást vyšší finanční nároky, popřípadě že jsou jednoduše překvalifikovaní.

Takže co, moc jsme vám nepomohli..To ale ani není v naší moci. Pokud byste ovšem potřebovali pomoct s diplomovou či bakalářskou prací, můžete se na nás kdykoliv obrátit.

Jak se probojovat až k závěrečné VŠ práci?

  Psaní závěrečné práce na vysoké škole je závěrečným milníkem akademické kariéry, který vyžaduje pečliv…

Jak na diplomovou práci: Kompletní průvodce krok za krokem

  Psaní diplomové práce je náročný, ale zároveň obohacující proces, který vyžaduje pečlivé plánování a…

Jak úspěšně napsat diplomovou práci: 10 osvědčených rad

  Psaní diplomové práce může být jedním z nejnáročnějších úkolů, které během svého studia absolvujete. Zde je 10…