Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

8 tipů, jak úspěšně zvládnout zkouškové období

Žádná geniální a jednoduchá rada neexistuje, danou látku se prostě vždy budete muset naučit. Existuje ovšem pár rad a tipů, které vám pomohou učební proces zjednodušit.

 

1) Udělejte si plán

Vždy je dobré, vytvořit si plán učení, který ovšem musíte od prvního dne dodržovat. Důležité je, aby byl plán zvládnutelný. Pokud si hned na první den naložíte 50 stran textu, budete ve skluzu již od prvního dne. Nezapomínejte na poslední volný den na opakování, kdy doladíte poslední detaily.

 

2) Studujte více, pracujte méně

Spousta studentů si vedle studia také přivydělává, popřípadě chodí na povinnou praxi v rámci studia. V obou případech to zabere čas, čímž se logicky zmenší čas na učení. Proto doporučujeme domluvit si v práci kratší směny, popřípadě menší množství. Tento ušetřený čas se vám bude určitě hodit na učení. Pokud se v něm učit nebudete, jděte se aspoň ven proběhnout. Mozek si odpočne a pak vám to půjde lépe.

 

3) Nenechte se rozptylovat

Internet a sociální sítě jsou fajn, ne však v rámci zkouškového. Snažte se, aby vás tyto aktivity neodrazovaly od učení, nemusíte být online 24 hodin denně.

 

4) Motivujte se

Za zápočet či menší zkoušku si zajděte s přáteli na večeři, za velkou a náročnou zkoušku si dopřejte celodenní výlet. Nejen, že odměny motivují k lepšímu výkonu, navíc je to skvělá příležitost, jak si vyčistit hlavu před dalším studiem.

 

5) Životospráva na prvním místě

Dbejte na životosprávu a neoddávejte se nezdravým jídlům. Spousta studentů má v rámci zkouškového období tendenci jíst méně, popřípadě se naopak přejídat nezdravými věcmi, kterými často zahání stres z učení. Snažte se mít vyrovnanou stravu, nezapomínejte na pitný režim (nejlépe čistou vodu, či bylinkový čaj), ovoce a zeleninu.

 

6) Sportem ku zdraví

S životosprávou nesouvisí pouze strava, ale i pohyb. Přerušte proto 20ti hodinový maraton sezení a ležení a vystřídejte ho krátkou procházkou na čerstvém vzduchu, návštěvou fitness centra či tréninku basketbalu. Odpočne si tím vaše tělo i vaše hlava. 

 

7) Vytvořte si asociace

Vždy je dobré, spojit si drilovaná témata s různými vjemy – například s barvou či nákresy, lístečkem či vtipnou historkou ze školy. Po vytvoření asociace si danou látku snáze zapamatujete.

 

8) Důvěřuj, ale prověřuj

Studenti se na zkoušky často učí z vypracovaných zkušebních otázek, od kterých vyučující pravidelně odrazují, neboť se v nich často objevují úplné nesmysly. Proto je nejlepší kombinovat vypracované  materiály ideálně s odbornými publikacemi, které jsou zcela jistě bez chyb. Inspiraci můžete často najít i v bakalářských či diplomových pracích vašich starších kolegů. Rad na úspěšné zvládnutí zkouškového období je velká spousta. Naše rada zní – několik jich vyzkoušejte a použijte ty, které vám vyhovují. Každý jsme jiný a na každého funguje něco jiného. Vždy byste se ale měli těch, které na vás budou fungovat, držet, abyste zkouškové úspěšně zvládli ve zdraví duševním i fyzickém.

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

 

 

Jak se probojovat až k závěrečné VŠ práci?

  Psaní závěrečné práce na vysoké škole je závěrečným milníkem akademické kariéry, který vyžaduje pečliv…

Jak na diplomovou práci: Kompletní průvodce krok za krokem

  Psaní diplomové práce je náročný, ale zároveň obohacující proces, který vyžaduje pečlivé plánování a…

Jak úspěšně napsat diplomovou práci: 10 osvědčených rad

  Psaní diplomové práce může být jedním z nejnáročnějších úkolů, které během svého studia absolvujete. Zde je 10…