Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

7 tipů, jak si efektivně rozvrhnout učení na VŠ

 

Jen málo z nás patří mezi šťastné, kteří mohou tvrdit, že učení je pro ně zábava. Ti ostatní ho spíše berou jako nutné zlo, které si potřebují co nejvíce zkrátit, ale zároveň se naučit co nejvíc. Jak na efektivní učení?

 

 

1.Začněte úklidem

Úklid na první pohled s učením nijak nesouvisí. Opak je však pravdou, čím méně nepořádku kolem vás, tím méně se budete od učení rozptylovat. Navíc ani mírná fyzická zátěž před tou psychickou vám jen prospěje a proto menší úklid před samotným učením je základem úspěchu.

2.Vše má své místo

Každý samozřejmě pro své samostudium preferuje jiná místa i polohy. Nutno však podotknout, že ta vleže na posteli není pro učení ideální, jelikož přímo svádí k spánku. Ke kvalitnímu učení patří čistý stůl a správná židle. Někomu také pomáhá vyhledat studovnu, nebo knihovnu, kde nejsou sváděni k prokrastinaci tak, jako doma.

3.Práce s časem

V ideálním případě je dobré si na studium vyčlenit přibližně stejný čas v rámci každého dne k dosažení pravidelnosti. Tomu je nutné uzpůsobit i další program. Výbornou pomůckou pro vás bude obyčejný diář, kam si budete výsledky vašeho samostudia zaznamenávat.

4.Dobré plánování

V případě dlouhodobého učení a obsáhlejší látky je nezbytné si vše dobře rozplánovat. Rozepište svoje povinnosti na jednotlivé etapy a zahrňte také dostatečnou rezervu pro opakování.

5.Cukr a bič

Nezapomínejte se motivovat, odměňovat, ale i trestat. Za dosažený cíl si udělejte radost, ale zároveň si vnitřně nastavte tresty za nedodržení toho, co jste si předsevzali.

6.Přestávky, spánek a zábava

Pro efektivní učení je nezbytné najít si kvalitní psychické i fyzické uvolnění. Přestávky je dobré dělat mezi jednotlivými bloky učení, ideálně cca na 5 – 10 minut po každé hodině. Zapomínat nelze ani na zdravý spánek. Spát je důležité takovou dobu, po níž se člověk cítí odpočatý. Pokud se dostanete do deficitu, nebudete se soustředit a učení nebude efektivní.

7.Rychloučení...

Pokud se vám ani tak nedaří, můžete využít technik rychločtení či mind mappingu. Hlavním cílem těchto metod je zrychlení a větší efektivnost, kterou ušetříte čas i energii.

Jak se probojovat až k závěrečné VŠ práci?

  Psaní závěrečné práce na vysoké škole je závěrečným milníkem akademické kariéry, který vyžaduje pečliv…

Jak na diplomovou práci: Kompletní průvodce krok za krokem

  Psaní diplomové práce je náročný, ale zároveň obohacující proces, který vyžaduje pečlivé plánování a…

Jak úspěšně napsat diplomovou práci: 10 osvědčených rad

  Psaní diplomové práce může být jedním z nejnáročnějších úkolů, které během svého studia absolvujete. Zde je 10…