Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

10 tipů, jak udržet pozornost na přednášce

Už se vám někdy stalo, že jste málem usnuli na přednášce? Nudili jste se a nebyli schopni udržet ani kousek pozornosti? Podívejte se na deset jednoduchých tipů, jak svoji pozornost vypilovat.

 

Nechme teď stranou, že přednášky jsou často zbytečně dlouhé a lidská mysl není na tak dlouhé soustředění prostě naprogramovaná. S tím nic neuděláte. I pokud bude přednášení zajímavé, udržet pozornost po celou dobu bude často těžké.

 

1.Dělejte si poznámky

Když už na přednášce jste, udržujte pozornost poznámkami. Nebuďte jako roboti a nepřepisujte strojově každou věc. Snažte se v první řadě poslouchat a interpretovat věci vlastními slovy, lépe tak látku pochopíte a více zapojíte svůj mozek, což má za následek lepší zapamatování, pochopení a celkový zájem o probírané učivo. Zapisujte bodově, uvádějte příklady z vlastního života a celkově - přemýšlejte.

2.Hledejte místo v prvních řadách

Je samozřejmé, že v předních řadách pozornost lépe udržíte. Budete mít větší tendenci poslouchat a zapojovat se. Pokud se “zašijete” do zadních řad, nebude na vás sice tolik vidět, ale to je jedinou výhodou.

3.Občas se ozvěte

Jednoduše se zavažte k tomu, že v každém 30 minutové intervalu se alespoň jednou ozvete, něco okomentujete, zeptáte se atd. Tato výzva bude Váš mozek nutit neustále přemýšlet nad daným tématem, zpochybňovat ho. Díky tomu udržíte pozornost a látku lépe pochopíte.

4.Doražte plni energie

Pokud jste unaveni a máte málo energie, pozornost prostě neudržíte. Můžete se snažit jak chcete, ale přijít na přednášku odpočatý je naprostý základ. Uvidíte, že potom bude vše mnohem jednodušší.

5.Využijte notebook

Ale pozor, zkuste si alespoň jednu přednášku bez připojení k síti. Notebook využijte pouze na poznámky a vyhněte se seriálům, sociálním sítím a čtení novinek.

6.Látku si projděte předem

Přednáška může být zajímavá, a vy přesto nevíte, o čem je vlastně řeč. Zde platí jednoduché řešení, látku si alespoň zběžně projděte předem, ať jste v obraze.

7.Motivujte se

Základním principem motivace je právě odměňování. Vždy byste se měli odměnit za to, že jste to na přednášce vydrželi, dejte si nějaké dobré jídlo, jděte za kamarády, jděte se projít, zahrajte si oblíbenou hru, prostě si to po přednášce na chvilku pořádně užijte.

8.Doping

Káva, energetické nápoje, čokoláda. Vše co vás nastartuje.

9.Meditujte

Jednoduchým cvičením pro začátečníky je meditace s hodinami, kdy při zavřených očích sledujete sluchem tikání hodinek označující plynoucí sekundy. Abychom si byli jistí, že myšlenkami neutečeme k jiným tématům, můžeme tikání počítat a po otevření očí si zkontrolovat, jestli námi napočítaný čas je stejný jako čas, jako na vašich hodinkách.

10.Nechte mozek odpočinout

Kdo pravidelně a dostatečně nespí, tomu se bude horko těžko dařit udržet pozornost. Dostatečně spěte, kvalitně odpočívejte a jednou za čas prostě úplně vypněte.

 

Jak se probojovat až k závěrečné VŠ práci?

  Psaní závěrečné práce na vysoké škole je závěrečným milníkem akademické kariéry, který vyžaduje pečliv…

Jak na diplomovou práci: Kompletní průvodce krok za krokem

  Psaní diplomové práce je náročný, ale zároveň obohacující proces, který vyžaduje pečlivé plánování a…

Jak úspěšně napsat diplomovou práci: 10 osvědčených rad

  Psaní diplomové práce může být jedním z nejnáročnějších úkolů, které během svého studia absolvujete. Zde je 10…