Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Nejšťastnějším povoláním je duchovníOtázkou spokojenosti jednotlivých profesí se zabývali vědci Chicagské univerzity - výsledkem je unikátní žebříček nejšťastnějších a nejnenáviděnějších profesí.

V žebříčku profesí, ve kterých jsou lidi opravdu šťastní, figurují vesměs tvůrčí povolání, popřípadě taková povolání, ve kterých mohou lidé pomáhat druhým.

Na vrcholu žebříčku stojí profese duchovního, která je prý šťastná právě proto, že se kněží nemusí zabývat malichernostmi všedního života.

Druhé místo obsadili hasiči, které naplňuje především pocit pomoci druhým lidem. Podobné pocitiy prožívají např. i fyzioterapeuté, kteří obsadili třetí příčku.

Čtvrtou příčku okupují autoři, jimž nikdo nemůže upřít volnost tvorby. Za šťastnou profesi jsou považováni i speciální pedagogové na pátém a učitelé na šestém místě. Otázkou zůstává, zda i učitelé v ČR by svoje zaměstnání hodnotili jako šesté nejšťastnější.

Svobodu, kterou poskytuje umělecká tvorba, ocenili respondenti výzkumu sedmým místem. Jen o stupínek níže se umístili psychologové, které podobně jako další profese činí šťastnými možnost pomáhat.

Nejšťastnější povolání
 1. Duchovní
 2. Hasič
 3. Fyzioterapeut
 4. Autor
 5. Speciální pedagog
 6. Učitel
 7. Umělec
 8. Psycholog
 9. Finanční poradce a prodejce finančních produktů
10. Obsluha strojů

 

Ty nejšťastnější zaměstnance z vás bohužel udělat neumíme. Pokud ale něco opravdu umíme, je to pomoc při tvorbě závěrečných prací.

Nejnenáviděnějšími profesemi jsou naopak ředitel IT, ředitel prodeje a marketingu a produktový manažer. Tyto povolání, i když jsou určitě štědře placená, nevyvolávají v lidech pocit štěstí. Dobře na tom nejsou ani weboví vývojáři či specialisti v elektrotechnice.

Na sedmé příčce se umístili nepopulární a nevděčné pozice právních koncipientů a příliš nezabodoval ani marketingový manažer.

Nejnenáviděnější povolání
 1. Ředitel IT
 2. Ředitel prodeje a marketingu
 3. Produktový manažer
 4. Vyšší webový vývojář
 5. Technický odborník
 6. Elektronický technik
 7. Právní koncipient
 8. Analytik technické podpory
 9. Operátor počítačem naprogramovaných strojů
10. Marketingový manažer


Výsledky průzkumu byly zveřejněny časopisem Forbes.

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

Galéria Nejšťastnějším povoláním je duchovní

Pečlivě vybírejte svého studijního parťáka na VŠ

  Mít stálého studijního partnera je pro každého vysokoškoláka obrovskou výhodou. Můžete s ním úspěšně překoná…

Vysoké školy v Česku: Jihočeská univerzita

  Jihočeská univerzita je státní univerzita se sídlem v Českých Budějovicích. Profil univerzity je přírodní, humanitní a…

Vysoké školy v Česku: VŠB - Technická univerzita Ostrava

  Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) založená v roce 1849 je českou veřejnou vysokou školou s dlouholetou…