Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Nejčastější chyby při zpracování textu

Chystáte se psát bakalářskou, nebo diplomovou práci? V tomto článku se podíváme na nejčastější chyby, kterých se studenti dopouštějí při psaní odborných prací z pohledu textového zpracování.

 

1.  Nadměrné používání “vycpávkových obratů” a jejich několikanásobné opakování.

Ve snaze co nejvíce natáhnout text studenti často používají dlouhé, ale ve své podstatě zbytečné slovní obraty. Snažte se je používat co nejméně, nejedná se sice o chyby jako takové, ale v očích oponenta a korektora mohou snižovat celkovou kvalitu vaší práce.

2.  Zbytečné užívání cizích slov tam, kde lze použít výraz český.

Cizím slovům se sice zcela nevyhnete, ale ve větách plných cizích slov nepřeložených do češtiny pomáhá každé české slovo zvýšit srozumitelnost celkového textu. Nepoužívejte proto cizí slova zbytečně, pokud máme i výraz český.

3.  Časté užití popisů složených z několika slov, které lze nahradit zkratkou.

Dlouhé popisy jde většinou nahradit vhodnou zkratkou. Při prvním výskytu ve vaší práci připište zkratku do závorky a v následujícím textu ji důsledně používejte. Obecně známé zkratky nevysvětlujte.

4.  Opakování stále stejných slov.

Vždy se snažte vyhnout nadměrnému výskytu stejných slov v textu. Hledejte jejich ekvivalenty a hrajte si s textem.

5.  Užití nepřesných časových údajů.

Při uvádění časových údajů myslete na fakt, že vaše práce se uchovává a význam času je relativní. Není proto možné uvádět, že se daná událost stala v minulém, nebo předminulém roce. Buďte vždy konkrétní.

6.  Špatná srozumitelnost celého textu.

Při dělení textu do kapitol a odstavců dbejte na to, aby jejich rozdělení sledovalo logiku celého textu. Pravidlem by mělo být, že co odstavec, to myšlenka.
 

Několik rad na závěr

správnost pravopisu kontrolujte v PC

při prvním čtení práce se zaměřte na chyby a při druhém na obsahovou srozumitelnost

požádejte o přečtení a korekturu vaše kolegy a přátele

prostudujte si normu ČSN 01 6910 s pravidly pro úpravu písemností

text nechte před odevzdáním uležet

Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře financí a účetnictví?

Hledáte uplatnění ve světě financí? Studujte finanční management. Ten propojuje teoretické znalosti a praktické dovednosti pomocí přímé…

Absolvujete online kurz? Přečtete si, jak v něm uspět

Online kurzy jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí flexibilnější rozvrh nebo chtějí pracovat svým vlastním tempem. Někteří však…

Jak zvládat stres pro lepší zdraví jako student

Vysoká škola je stresující, to není žádné tajemství. Ale naučit se strategie zvládání stresu může výrazně prospět…