Multitasking a soustředění
Multitasking znamená schopnost provádět několik činností zaráz. Známe to všichni – koukáme se na film a u toho např. píšeme úvod do naší bakalářské práce – náš mozek zvládá dvě činnosti současně. Je tomu tak ale doopravdy?
To, že děláme dvě nebo dokonce tři činnosti současně, ještě neznamená, že je plně vnímáme. Když u již zmíněného filmu bude zrovna probíhat dramatická zápletka, vsadím se s Vámi, že o bakalářské práci, kterou právě píšete, nebudete mít ani zdání. Váš mozek sice jakoby dělá několik činností současně, zároveň z nich ale vybírá ty nejintenzivnější, které upřednostňuje. Je totiž dokázáno, že se náš mozek dokáže soustředit vždy jen na jednu vědomou činnost. Co je zábavnější – psaní bakalářky nebo koukání na film? Hádejte
A jak je to s učením? Úplně stejně. Snažte se co nejvíce limitovat rušící vlivy ve vašem okolí. Pokud se třeba učíte na zkoušky a v pozadí máte puštěnou hudbu, nevědomě ubíráte pozornost, kterou byste měli věnovat učení, a dáváte ji ve prospěch písničky, která právě hraje. Cílem je dostat se do tzv. „stavu proudění“.
Stav proudění jste určitě již zažili. Je to stav, ve kterém vám všechno jde. Např. učení zvládáte velice dobře a látku, kterou byste se učili hodinu, zvládnete za poloviční čas. Dostat se do stavu proudění trvá někomu 2 minuty, někomu 15 minut. Ale jakmile se do něj dostanete, měli byste z něj vytěžit maximum. Jak se do stavu proudění dostat? Potřebujete se opravdu soustředit, to znamená odstranit všechny rušivé vlivy, které by vás mohly rušit. Pokud vás vyruší např. 1 minutový hovor, zdaleka to neznamená pouze 1 minutovou ztrátu.
Shrnutí: Začněte se soustředit, dostaňte se do stavu proudění, nenechte se vyrušit, využijte z něj maximum! Ať se učíte na zkoušky, nebo píšete diplomovou práci, nenechte se rozptylovat. Držíme !