Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Mám téma diplomky, co teď?

A je to tu - konec vašeho vysokoškolského života se nezadržitelně blíží a sním i povinnosti, které se s ukončením studia spojují. jednou z nich je také napsání závěrečné práce. Pokud i vy patříte k těm lidem, kteří se psaní diplomky obávají a neví, co udělat hned na začátku, je tento článek stvořen přímo pro vás!

 

Postupujte krok za krokem

Existují kroky, které byste neměli vynechat, ani přeskočit, protože předcház samotnému psaní textu závěrečné práce. Které kroky to jsou?


1) Kontaktujte svého vedoucího práce

Čím dřív, tím líp. Vašeho vedoucího (školitele) kontaktujte co nejdříve po zadání tématu práce, je totiž důležitou součástí vaší práce. On je tou osobou, která vám má poradit, navést vás na správný směr, možná i pomoct sehnat kvalitní literaturu. Ať už jde o zdánlivě triviální otázky ohledně formátování textu, nebo složitější problémy s praktickou částí, za každých okolností radíme - zeptejte se vašeho vedoucího práce. Pokud jste si vybrali dobého, není se čeho obávat.


2) Zadání práce

Na některých školách je potřeba spolupracovat s vedoucím práce a vytvořit spolu s ním tzv. zadání práce. Takové zadání by mělo obsahovat:

- typ závěrečné práce
- název práce
- jméno, příjmení, tituly studenta
- jméno, příjmení, tituly vedoucího
- jméno, příjmení, tituly oponenta (školitele)
- jazyk, ve kterém se práce zpracovává
- anotace práce
- datum schválení zadání

Zadání většina vyučujících zadává do informačního systému školy, někdy je ještě nutné zadání podepsat.


3) Praktická část? Oslovte externistu.

Pokud již teď víte, jakým směrem se vaše práce bude ubírat a že bude obsahovat i praktickou část, oslovte odborníka z prostředí mimo fakultu. Tento krok je sice trochu riskantní, ale pokud oslovíte opravdu člověka, který se v daném prostředí pohybuje a je v něm odborník, nemáte co ztratit. Nezapomeňte na to, že praktická část by měla právě propojit teoretické poznatky s realitou v praxi.

Pokud si nevíte s vaší závěrečnou prací rady, můžeme vám pomoct. Není však proč panikařit.. Zvládlo to tolik lidí před vámi, tak proč byste to neměli zvládnout také?

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

Efektivní time management při psaní diplomové práce

  Time management je klíčovým prvkem při psaní diplomové práce, který vám pomůže efektivně využít váš čas a dosá…

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…