Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak zvolit tu správnou nabídku práce?



V dnešní době je poměrně běžné, že člověk nemůže najít práci. Může se ovšem stát, že práci seženete docela rychle, nebo ci víc, že obdržíte např. dvě nabídky. Obě firmy na vás tlačí, ať se rozhodnete co nejrychleji. Ukvapené rozhodnutí je ale přesně to, čemu se chcete (logicky) vyhnout. Položte sami sobě těchto 7 otázek a uvidíte, že rozhodování bude snazší.

1. Co bude mojí prací?

Porovnejte si náplň obou pozic.  Je pro vás důležitá samostatnost, nebo chcete pracovat v týmu? Jakou budete mít zodpovědnost a pravomoci? Čeká vás cestování za klienty? To jsou jen příklady otázek, které by měly ve vaší hlavě zaznít.
Každému vyhovuje něco jiného, takže se nenechte přesvědčit rodinou či přáteli. Pokud znáte člověka, který na obdobné pozici pracuje a ještě jste se s ním nepobavili, je nejvyšší čas to udělat. Zkušenosti ostatních vám mohou zjednodušit rozhodování.
Nepřemýšlejte jen v módu „tady a teď“, ale zvažte i dlouhodobější perspektivu. Máte v nové práci možnost rozšířit si odbornost, posunout se na zodpovědnější místo nebo třeba odjet na zkušenou do zahraničí?

2. Jaké jsou to firmy?

V obou společnostech, které vás lákají, jste se už nejspíš byli podívat osobně. Popřemýšlejte, co se vám líbilo a co vás naopak nepříjemně překvapilo. Jak vypadalo prostředí ve firmě? Jak s vámi komunikovali její zástupci? Ideální je opět zabrousit do okruhu známých, kteří mají s danou společností zkušenosti a zeptat se jich, co si o ní myslí a jak se jim tam pracuje. Uvědomte si také, že pracovní prostředí bude něco, s čím se budete denně setkávat, proto by vám mělo vyhovovat.

3. Pevná nebo pružná pracovní doba?

Můžete si uspořádat pracovní dobu částečně podle svého, nebo máte pevně dané hodiny? To jsou otázky, které si před podpisem pracovní smlouvy určitě položte.
Flexibilita je dnes velmi skloňované téma a zaměstnavatelé se stále více snaží vycházet lidem vstříc – nabízejí pružnou pracovní dobu nebo home office. Důležitý faktor to bude přirozeně např. pro matky dětí.

4. Jak dlouho pojedu do práce?

Když máte na miskách vah dvě nabídky, je dobré zvážit též lokalitu. Pokud budete do práce jezdit více jak hodinu, počítejte s tím, že to může ovlivnit váš volný čas. Sídlí firma mimo dostupnost MHD? Není v okolí možné parkování? To vám může cestování do práce výrazně ztížit..

5. Jaká bude výplata?

Výše výplaty je samozřejmě důležitá, ale berte v potaz, že odměna není jen plat. Vnímejte všechny ostatní benefity, které vám může společnost nabídnout – více dní dovolené, sick days, vzdělávání, bonusy, lékařskou péči, stravenky nebo firemní školku.
Pokud se týká výše platu, zjistěte si, kolik berou lidé na podobné pozici. Pak se rozhodněte pro částku, o kterou si na pohovoru řeknete.

6. S kým budu pracovat?

Kolegové, kteří s vámi budou pracovat, hrají při rozhodování důležitou roli. Chcete pracovat v mladém kolektivu, nebo dáváte přednost zkušeným kolegům? Chcete spíše lokální tým, nebo preferujete virtuální? To vše si můžete zjišťovat už během výběrového řízení.

7. Co říká můj šestý smysl?

Pokud „cítíte“, že jedna z nabídek vás oslovila více a chcete ji přijmout, tak to prostě udělejte . Za rozhodnutím si stůjte a neohlížejte se zpět. Každá nabídka práce vám zvedne sebevědomí. Užijte si to, ale nezpychněte. Řekněte si o čas na rozmyšlenou, ale nenechte potenciálního zaměstnavatele čekat déle než týden, mohlo by už být pozdě.

 

zdroj: jobs.cz

 

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…

Jak si udržet motivaci při studiu vysoké školy

Studium na vysoké škole může být náročné a vyžadovat nejen intelektuální úsilí, ale také udržení vnitřní motivace.…