Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak zvládat stres pro lepší zdraví jako student

Vysoká škola je stresující, to není žádné tajemství. Ale naučit se strategie zvládání stresu může výrazně prospět vašemu duševnímu a fyzickému zdraví. Zjistěte více.

 

Mnoho vysokoškoláků se těší na svobodu, nezávislost a zábavu, kterou jim vysoká škola slibuje, ale realita této velké životní změny vás může zasáhnout mnohem tvrději, než byste čekali. Vědci uvádí, že zhruba osm z každých deseti vysokoškoláků zažívá stres často – zejména během prvního ročníku.

 

Faktory, jako je první stěhování z domova, nutnost najít si nové přátele a držet krok s vyučováním, mohou z vysoké školy udělat velkou výzvu – nemluvě o řešení současné pandemie koronaviru a všech změn, které s sebou přinesla. Aby toho nebylo málo, situace se stává ještě obtížnější, když studenti trpí určitou tíhou finančního stresu.

Pokud zjistíte, že stres a úzkost vám jako studentovi překážejí ve vašich každodenních úkolech a povinnostech, nebo že vám brání co nejlépe využít společenských příležitostí, vyhledejte odbornou pomoc, abyste problém odstranili hned v zárodku. Vaše školní poradenské centrum  je dobrým místem pro začátek. Pokud dáváte přednost externímu poradci, zkuste někoho, koho vám doporučí rodinný příslušník nebo přítel. Doporučení a zpětná vazba jsou dobré způsoby, jak zjistit, co si ostatní myslí o profesionálovi.

Studenti by se určitě měli snažit vypořádat se se stresem z mnohostranné perspektivy. Bylo zjištěno, že mnoho přírodních metod je vysoce účinných při snižování hladiny stresového hormonu kortizolu. Můžete vyzkoušet jógu, Tai Chi, nebo meditaci.

Jeden poslední tip, který byste si měli pamatovat, když se cítíte vyhořelí, je prostě být k sobě laskavější. Vědci zjistili, že soucit se sebou samým může být klíčem k tomu, abyste prošli prvním rokem vysoké školy ve zdravém a šťastném stavu.

Stres vás někdy může podnítit k tomu, abyste dělali svou nejlepší práci, ale pokud se stane chronickým, může vyvolat stavy, jako je úzkost a deprese.

Efektivní time management při psaní diplomové práce

  Time management je klíčovým prvkem při psaní diplomové práce, který vám pomůže efektivně využít váš čas a dosá…

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…