Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak zvládat stres před státnicemi?

Co na tom, že máte za sebou desítky úspěšně zvládnutých zkoušek, v indexu samá áčka či jedno béčko a jste považováni za skvělého studenta? Blíží se státnice a ty dostihnou každého, i toho najsvedomitějšího ze svědomitých.

Najednou máte pocit, že jste se za ty tři či pět let nic nenaučili, nebo že vám vše zmizelo z hlavy. Co teď?

Žádné strachy, až na výjimečné případy jsme státnice udělali všichni a stejně jsme si prošli i "predstátnicovým" stresem. Tak hlavu vzhůru a zkuste pár z našich následujících rad, jak lze proti stresu účinně zabojovat.

Zhluboka dýchejte

V přestávkách mezi učením, které si dělejte pravidelně, ale ať zase nejsou delší než samotné studium, se zrelaxujte dýcháním. Pár hlubokých nádechů a výdechů za sebou pročistí i ten najunavenejší mozek. Zejména si však utřídíte myšlenky i znalosti a vylepší se vaše koncentrace nezbytná do dalšího studia.

Myslete pozitivně

Nic není tak špatné, jak se vám to zdá na první i druhý pohled. Dobře, možná ty knihy či skripta vidíte poprvé za pět let, co na tom, tak se to nadrtíte nyní a basta. Brek vám nepomůže, raději zapněte mozek naplno a nasávejte. Znalosti myslíme, ne pivo. Především to zkuste vidět pozitivně, vždyť toto období nebude trvat věčně a na jeho konci, přestože se vám to momentálně zdá velmi, velmi daleko, je váš vytoužený diplom a úspěšné ukončení vysoké. A o to vám přece po celou dobu šlo, ne?

Fyzická aktivita

Když už nezabírá ani správné dýchání, ani snaha naladit se na pozitivní myšlenky, zkuste si klid mysli přivodit pohybem. Projděte se po parku, zaběhejte si, jděte si zaplavat. Je tolik možností, jak se nabudit a dodat tělu velmi potřebné hormony štěstí, díky kterým se vám i ta nejtlustší učebnice nebude zdát příliš tlustá. Zvolte si takové tempo, které vás nezničí a během kterého budete schopni vnímat. A když už vnímat přestanete, naordinujte si trošku sportu.

Systém

Mít systém - učení, plánování, to je nejvíce. Kdo si věci v klidu a přehledně rozdělí, eliminuje stres na minimum. Jděte na to postupně. Někomu pomáhá začít něčím jednodušším, jiní se nejprve nadrtí to nejsložitější, aby měli klid. Zvolte si svůj vlastní systém, přesně takový, jaký bude vám vyhovovat a který nastartuje vaše učení tím správným směrem. A zejména nechtějte vědět všechno najednou a hned. Dejte tomu čas.

Dopřejte si odpočinek

Myslet si, že když nebudete spát, získáte více času na učení, je osudný omyl. Šprtání několik týdnů na energetických nápojích vás totiž unaví natolik, že se může stát, že v den státnic  odpadnete.

No tak se to nenaučíte všechno dnes, doběhnete to tedy zítra. Nechoďte nad limity, ale poslouchejte své tělo. To vám včas oznámí, kdy má dost a potřebuje odpočinek. Tak mu ho dopřejte. Abyste mohli, opět dobití, s chutí pokračovat v učení. Až do dne D, do státnic.

Tak hodně štěstí a pevné nervy. A bez stresu. :)

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…