Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak začít podnikat při studiu?

Pokud máte vůli, dobrý nápad a velkou motivaci, je rozjezd podnikání u studia ten nejlepší nápad. S trochou štěstí se vám podaří rozjet byznys, který vás bude živit až do důchodu. Díky statusu studenta navíc máte nárok na podporu státu a různé finanční výhody.

 

Podnikat dnes může prakticky každý, kdo dovršil osmnácti let věku a ani to nemusí v některých případech být překážkou. Pokud jde o možné podnikatelské formy, tak se jako nejjednodušší možnost jeví vlastnictví živnostenského oprávnění. Jakmile ho konkrétní osoba má, můžeme ji označit jako OSVČ, tedy osobu samostatně výdělečně činnou.

Nahlášení podnikání

Pokud již máte vaše budoucí podnikání naplánované, stačí start podnikání nahlásit na živnostenském úřadě, který je od roku 2006 centrálním registračním místem. K nahlášení vám stačí pouze vyplnit jednotný registrační formulář, který zároveň slouží i jako daňová registrace a oznámení pro úřad práce, zdravotní pojišťovnu a sociální správu.

Zdravotní pojištění

Pokud máte status studenta, zdravotní pojištění za vás platí stát v plné výši. Ani v případě podnikání u studia nemusíte myslet na pravidelné platby záloh, které se vás týkat nebudou.

 

 Změna nastane až s prvním podaným daňovým přiznáním, tedy konkrétně s prvními podanými přehledy pro zdravotní pojišťovnu. Na jejich základě zjistíte, zda se vás týká nějaký doplatek. Pokud ano, je třeba ho jednorázově uhradit do osmi dnů od podání daných přehledů.

 

Následující rok a každý další u vás funguje naprosto stejně, a to s jistotou, že se vás nebude týkat minimální vyměřovací základ. Pro rok 2017 je hranice stanovena na 67 756 Kč.

Sociální pojištění

Status studenta je velkou výhodou i v oblasti zdravotního pojištění. Do 26 let za vás zdravotní platí stát, díky čemuž nemusíte během prvního roku svého podnikání vůbec nic odvádět. Pokud vám váš byznys vydrží, tak je pak potřeba po jednom kalendářním roce začít platit měsíční zálohy, které vám vypočtou podle výše vašeho příjmu.

Další slevy a výhody

Další výhody můžete čerpat v oblasti daní. Základem je sleva na poplatníka, která se týká každého majitele živnostenského oprávnění a v případě podnikání u studia je její výše velmi zajímavá.

 

Pokud podnikáte jako student, můžete si odečíst ještě další poměrně zajímavou částku, jasně označenou jako sleva na studenta. Další výhodou je, že uvedené slevy lze bez problému sčítat a docílit tak zajímavých výhod při vašem podnikání.

 

 

Jak úspěšně napsat diplomovou práci: 10 osvědčených rad

  Psaní diplomové práce může být jedním z nejnáročnějších úkolů, které během svého studia absolvujete. Zde je 10…

Efektivní time management při psaní diplomové práce

  Time management je klíčovým prvkem při psaní diplomové práce, který vám pomůže efektivně využít váš čas a dosá…

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…