Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak vycházet se spolubydlícími?


Rozhodně ne každý si může dovolit vlastní bydlení a většina studentů si projde obdobím, kdy bude žít se spolubydlícími. Společné soužití není vůbec jednoduché, ale pokud se budete držet několika základních pravidel, užijete si hezké období a spoustu legrace.

 

1.  Začněte s upřímností

Hned ze startu je potřeba ujasnit si všechna vaše pravidla a požadavky. Pokud budete při prvním setkání tvrdit, že vám trocha nepořádku nevadí a usnete i v hlučném prostředí, zaděláváte si na pěkný problém do budoucna. Jestli vám něco vadí, rovnou to řekněte, nic si nenechávejte pro sebe.

2.  Problémy řešte ihned

Pokud nastane problém, řešte ho ihned. Určitě nečekejte, až se problémy nakupí a vám přeteče trpělivost. S takovým přístupem to dopracujete jen k tomu, že vás vytočí každá maličkost.

3.  Rozdělte si povinnosti

Sepište si podrobný rozpis a rovnoměrně rozdělte povinnosti mezi všechny spolubydlící. Jen s jasným plánem se vyhnete případným konfliktům a hádkám.

4.  Společná lednička

Právě společná lednička je častý kámen úrazu. Pokud je to možné, jasně si rozdělte její poličky, případně si veškeré jídlo označujte jmenovkou. Možná vám na začátku nebude vadit, když si někdo vezme něco, co je vaše, pokud se to ovšem bude často opakovat, problém je na světě.

5.  Uklízejte po sobě

I když máte vypracovaný úklidový řád, v rámci ohleduplnosti  co můžete, po sobě ukliďte okamžitě. Se spolubydlícími budete vycházet jen tehdy, když je nebudou rozčilovat poházené ponožky na koberci, nebo špinavé  talířky vyskládané na stole.

6.  Buďte tolerantní

Nový spolubydlící může být z úplně jiného těsta, může mít rád úplně jinou hudbu, jiný vkus na filmy a prakticky vše, co máte rádi vy. Berte to proto tak, že každý je jiný, a buďte ohleduplní a tolerantní.

7.  Komunikujte

Pokud vám něco vadí, řekněte si, buďte otevření. Základem všeho je komunikace a při společném bydlení to platí dvojnásob.

 

 

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…