Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak vycházet se spolubydlícími?


Rozhodně ne každý si může dovolit vlastní bydlení a většina studentů si projde obdobím, kdy bude žít se spolubydlícími. Společné soužití není vůbec jednoduché, ale pokud se budete držet několika základních pravidel, užijete si hezké období a spoustu legrace.

 

1.  Začněte s upřímností

Hned ze startu je potřeba ujasnit si všechna vaše pravidla a požadavky. Pokud budete při prvním setkání tvrdit, že vám trocha nepořádku nevadí a usnete i v hlučném prostředí, zaděláváte si na pěkný problém do budoucna. Jestli vám něco vadí, rovnou to řekněte, nic si nenechávejte pro sebe.

2.  Problémy řešte ihned

Pokud nastane problém, řešte ho ihned. Určitě nečekejte, až se problémy nakupí a vám přeteče trpělivost. S takovým přístupem to dopracujete jen k tomu, že vás vytočí každá maličkost.

3.  Rozdělte si povinnosti

Sepište si podrobný rozpis a rovnoměrně rozdělte povinnosti mezi všechny spolubydlící. Jen s jasným plánem se vyhnete případným konfliktům a hádkám.

4.  Společná lednička

Právě společná lednička je častý kámen úrazu. Pokud je to možné, jasně si rozdělte její poličky, případně si veškeré jídlo označujte jmenovkou. Možná vám na začátku nebude vadit, když si někdo vezme něco, co je vaše, pokud se to ovšem bude často opakovat, problém je na světě.

5.  Uklízejte po sobě

I když máte vypracovaný úklidový řád, v rámci ohleduplnosti  co můžete, po sobě ukliďte okamžitě. Se spolubydlícími budete vycházet jen tehdy, když je nebudou rozčilovat poházené ponožky na koberci, nebo špinavé  talířky vyskládané na stole.

6.  Buďte tolerantní

Nový spolubydlící může být z úplně jiného těsta, může mít rád úplně jinou hudbu, jiný vkus na filmy a prakticky vše, co máte rádi vy. Berte to proto tak, že každý je jiný, a buďte ohleduplní a tolerantní.

7.  Komunikujte

Pokud vám něco vadí, řekněte si, buďte otevření. Základem všeho je komunikace a při společném bydlení to platí dvojnásob.

 

 

Proč a jak studovat antropologii?

Přemýšlíte nad studiem antropologie, ale přesně nevíte, na co se zaměřit a jaké se vám otevírají možnosti? Přečtěte si následujíc…

8 typů lidí, které nejčastěji potkáte na koleji

Na koleji můžete potkat širokou paletu osobností, s kterými budete muset při svém pobytu vyjít. V tomto článku vám představíme ty nejzají…

Kam jít studovat právo a podnikání?

Velmi dobré uplatnění absolventů je důvodem, proč si tento obor vybírá řada studentů. Advokáti, soudci a právní odborníci jsou nejen potřebn…