Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Zpět na blog

Jak správně oslovovat akademickými tituly?

calendar 18.05.2017

V českých titulech mají často zmatek i zkušení studenti. Jak tedy na akademické půdě správně oslovovat, čemu se vyvarovat? To vše se dozvíte v tomto článku.

 

Mezi hlavní zásady v tomto směru patří především správné vybrání nejvyššího titulu, kterým projevujeme nejvyšší úctu oslovenému. Vždy tedy oslovujeme pouze jedním titulem, či funkcí a pokud dotyčný získal dva tituly stejné úrovně, je výběr na nás.

 

U ženy k oslovení vždy přidáváme „paní” a to bez ohledu na rodinný stav. Oslovení „slečno” tedy není vhodné, pokud není přímo vyžádané.

 

Jak oslovit bakaláře?

Absolventi bakalářského studia získávají tituly Bc. (bakalář), případně Bc.A (bakalář umění). Při oslovení osob s tímto vzděláním se titul zpravidla nezmiňuje.

 

Dalším případem jsou osoby s tituly Mgr. (magistr), MgA. (magistr umění), PhMr. (magistr farmacie) a osoby s tímto titulem oslovujeme pane magistře/paní magistro.

 

Titul Ing. (inženýr), Ing. arch. (inženýr architekt) má odpovídající oslovení pane inženýre/paní inženýrko, případně architekte/architektko.

 

Jak oslovovat lidi s titulem MUDr. a PhDr.?

Osoby s titulem MUDr. (doktor medicíny), MDDr. (doktor zubní medicíny), MVDr. (doktor veterinární medicíny), oslovujeme pane doktore/paní doktorko. Dále Doc. (docent), prof. (profesor) má správné oslovení pane docente/paní docentko a pane profesore/paní profesorko.

 

Příklady:

Ing. Petr Přibyl - “pane inženýre”

Ing. Lucie Meláková - “paní inženýrko”

Ing. Miloš Zámečník, CSc. - “pane inženýre”

Mgr. Roman Rešný - “pane magistře”

Ing. Bohuslav Křena, Ph.D. - “pane doktore”

Ing. Ivana Šmelová, Ph.D. - “paní doktorko”

Dr. Ing. Petr Pavel - “pane doktore”

doc. Ing. Jiří Kunovský, CSc.  - “pane docente”

doc. RNDr Jitka Laskavá, Csc. - “paní docentko”