Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak správně citovat?

Pokud píšete odborný text musíte se podřídit jistým zásadám a zvyklostem. Dobrá práce s citacemi je základem autorské etiky a proto se vždy přesvědčte, že váš text je v tomto ohledu v naprostém pořádku.

 

Psaní odborného textu obvykle vyžaduje uvedení odkazů na knihy, články či jiné dokumenty z kterých vycházíte. Správným citováním ukazujete, že jste seznámeni s relevantní literaturou k tématu, kterou umíte vyhledat a prezentovat ve vlastní práci. Tímto způsobem se také ukáže, do jaké míry je práce původní, nebo jen opakuje něco, co již bylo řečeno jinde.

 

Proč tedy citovat:

citace je zdrojem informací pro čtenáře

dokážete vlastní znalost tématu

zpětné vyhledání dokumentů, z kterých vycházíte

dodržení autorského zákona

 

Citační norma

Pravidla citací upravuje mezinárodní citační norma. Standardně je požadováno citovat literaturu podle mezinárodně uznávané normy ČSN ISO 690. Tato norma rozlišuje tři základní způsoby odkazování na zdroje.

 

1.Odkaz v textu s uvedením zdroje do okrouhlých závorek přímo za citací. Odkaz musí obsahovat jméno autora a datum vydání.

2.Číselné odkazy uvedené přímo za odkazy a odpovídající číslu zdroje v přiloženém seznamu literatury.

3.Průběžné poznámky za citací nebo parafrází doplněné číslem v horním indexu nebo v závorkách, které se nyní vztahuje k číslu poznámky pod čarou (poznámky přitom mohou být umístěny na odpovídající stránce, na konci kapitoly nebo na konci celého textu). V poznámce pod čarou uvedete buď odkaz v podobě jména autora a plného názvu, nebo rovnou celou bibliografickou citaci.

 

 

Citace elektronických zdrojů

Citování elektronických zdrojů je rozdílné a dle norem jsou u nich vyžadování rozšířené údaje, mezi které patří:

 

  • Typ nosiče (online, online databáze, disk)
  • Datum vydání/aktualizace
  • Datum citování
  • Dostupnost a přístup

 

Hlavní důvod správných citací je jednoduchý, pokud nebudete zdroje správně citovat, dopouštíte se totiž plagiátorství. V tomto případě se nejedná pouze o etický prohřešek, ale i porušení autorského zákona.

7 tipů, jak napsat dobrou závěrečnou práci

Jak napsat dobrou závěrečnou práci? Podívejte se na sedm kroků, které vás provedou od volby tématu, až po samotné odevzdání vaš…

5 tipů, jak se připravit na nadcházející semestr

Nový semestr je za dveřmi a je nejvyšší čas se na něj připravit. Co udělat proto, abyste na konci semestru úspěšně postoupili do dalšího ročn…

7 tipů, jak se co nejlépe naučit na testy

Jako studenti vysoké školy jistě víte, co se máte učit. Zásadní otázkou je, jak se to naučit rychle a efektivně. V tomto článku naleznete sedm…