Jak skloubit dálkové studium VŠ s prací?
Požadavky na vyšší kvalifikaci často vedou zaměstnance k návratu do školy a touha po výdělku naopak studenty do práce. Obě varianty jsou však stejně náročné.
Při dálkovém studiu si student může vybrat mezi distanční a kombinovanou formou. Už sám název distanční studium napovídá, že student je během takového studia od školy distancován. Znamená to, že student dochází do školy minimálně, klidně jen dvakrát v roce.
V případě kombinované formy se kombinují prvky denního a distančního studia. Student tak dochází do školy například dvakrát měsíčně a plní studium formou výukových bloků. Kombinovaná forma u nás převažuje a distanční formu můžete vybírat jen v těch největších městech
Spektrum oborů které tyto formy studia nabízí, je naštěstí velmi široké. Dálkově se dají studovat cizí jazyky, technické a ekonomické obory, učitelství i humanitní obory.
Tip: Přijímací zkoušky jsou totožné s těmi, které musíte složit pro denní formu studia. Ústní i písemnou formou.
Abyste vše zvládli, je zásadní naučit se určitému systému. Jelikož vše bude náročné především časově, vše bude stát na vaší efektivnosti. Ve svém harmonogramu nezapomínejte ani na odpočinek. Odpočatý člověk se totiž lépe soustředí na studium.
Tip: Studenti do 26 let mají v rámci kombinovaného studia školou hrazené zdravotní pojištění. Zato nárok na ubytovací stipendium zaniká.
Jako zájemce o dálkové studium při práci tedy musíte zvážit především, zda jste schopni zorganizovat si svůj čas tak, abyste zvládli obě činnosti.