Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Jak překonat vyhoření?

 

Máte pocit, že nestíháte, připadá Vám, že Vaše práce nemá smysl, špatně spíte a jste podráždění. Možná se syndrom vyhoření týká právě Vás. Jak z něj ven?

1) Sledujte signály, že něco není v pořádku

Syndrom vyhoření nepřijde z čistého nebe – vaše tělo, vaše myšlenky i vaše pocity vám vysílají varovné zprávy několik měsíců předem. Většina lidí je však neposlouchá, nebo má pocit, že situaci není možné řešit. Když na sobě začnete pozorovat některé z příznaků vyhoření, udělejte změny včas. Nenechte to být. Jde o vás a váš život.


2) Dělejte !zbytečné" věci a odpočívejte

Myslíte si, že když v práci nebudete, zboří se svět? Ne, nezboří! Dejte si chvíli pauzu, neboť jen odpočatý člověk může pracovat opravdu dobře. Zařaďte občas zbytečné činnosti, jednoduše na nic nemyslete a "dobijte baterky". Budete pak daleko bystřejší a kreativnější, než kdybyste za poslední týden naspali 20 hodin.


3) Naučte se říkat NE!

Naučte se asertivně komunikovat, říkat okolí o svých obavách a potřebách – a hlavně odmítat. Ostatní na vás hodí jen tolik práce, kolik jí na sebe hodit necháte. Pomoci vám může např. nějaký kurz komunikačních dovedností, nebo alespoň kniha.


4) Myslete na přátele a koníčky

Práce je důležitá, to ovšem neznamená, že kvůli ní musíte opoštět své přátele a koníčky. Udělejte si na ně čas a zajďete někam na skleničku. Možná si dokonce všimnou dřív, než Vy, že něco není v pořádku..


5) Nestyďte se poradit s odborníkem

Když už máte pocit, že je toho moc, nebojte se vyhledat pomoc psychologa nebo psychoterapeuta. Neznamená to nic jiného než, že si při řešení svých problémů berete k ruce zkušeného partnera nebo průvodce. Není to slabost. Naopak je to vlastně dost zodpovědné k sobě i ostatním.


6) Máte záchrannou brzdu?!

Když už opravdu nevíte kudy kam, vemte si dovolenou, a to klidně dlouhou, opravdu dlouhou dovolenou. Kdybyste v práci dostali infarkt a museli do nemocnice, taky by to bez Vás ostatní museli zvládnout.


7) Změňte práci

Je to sice radikální řešení, nicméně v posledních fázích syndromu vyhoření může být jediné které opravdu zafunguje..

Pokud se rozhodnete změnit práci, ke které bude ovšem potřeba sokončit studium a sepsat nějakou závěrečnou práci? Pomůžeme Vám!


Zdroj: jobs.cz
 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

ODPORÚČANÉ ČLÁNKY

7 důvodů, proč pravidelně číst knihy

Knihy byly dříve základem společnosti. Žádané, ale dostupné jen pro některé. To je dnes přesně naopak, knihy jsou dostupné všem, ale mnoz…

Jak si správně vybrat téma bakalářské práce?

Nevíte si rady s výběrem tématu pro svou závěrečnou práci? Tento článek vám nastíní, na co byste při výběru tématu bakal…

5 tipů, pro dokonalou výslovnost cizího jazyka

Máte pocit, že když mluvíte cizím jazykem, nikdo vám nerozumí? Často musíte opakovat, co jste právě řekli? Pokud se chcete zlepšit ve spr…