Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak na dizertační práciVětšina z nás, současných exstudentů vysokých škol, se horko těžko vytrápili ze psaní bakalářky či diplomky, no a věřte nebo ne, jsou i tací, kteří se rozhodnou pokračovat ve studiu dál. A s tím souvisí i psaní další práce, tentokrát rigorózní. Víte vůbec, o jaký text se jedná a kdo všechno ho musí napsat?

Co je to rigorózní práce?

Rigorózní práce se řadí do společné skupiny vysokoškolských prací, kam patří bakalářská, diplomová, dizertační a habilitační práce. Jak už samotné názvy napovídají, není to nic jednoduchého a chce to skutečně silné studentnské odhodlání, aby jste se dali na vyší VŠ studium. Kdo chce ale kam, pomožme mu tam..

Rigorózní práce je vědeckokvalifikační práce, která je zpracovávaná a předkládána na obhajobu s cílem nabytí VŠ vzdělání třetího stupně. Uchazeč má i jejím napsáním dokázat, že dosáhl v daném oboru hlubšího poznání a následně nabyté vědomosti dokáže aplikovat i v praxi. Rigorózní práce je součástí rigorózní zkoušky a je postgraduálním stupněm vysokoškolského studia.

Rozsahem připomíná diplomovou práci, liší se však hlubším rozsahem vědomostí a výzkumu, měla by být i bohatší na poznatky. Všichni, kdo složí rigorózní zkoušku, se pak mohou radovat ze zisku malého doktorátu a z dalšího titulu před či za jménem (JUDr., PhDr., RNDr. apod.).


Rozsah, struktura a forma rigorózní práce

Podobně jako u diplomové práce je i tu prvořadý výběr tématu, od kterého se následně vše odvíjí. Pokud jde o rozsah, měl by být v rozpětí minimálně 70 normostran, ideálně však 90 a více. Mohou zde být samozřejmě drobné odchylky, které se odvíjí od typu školy.

Jak jistě tušíte, velký důraz se klade na správnou formu práce. Jako každou závěrečnou práci, i tuhle práci je dobré psát standartně. Odpusťte si kreativitu a zvolte decentní font písma Times New Roman, velikost 12, řádkování 1,5.

Neméně důležitá je i osnova práce, určitě ji proto při psaní tohot typu práce nepodceňte. Udělejte si seznam literatury a jiných zdrojů, budou se hodit.

Struktura rigorózní práce je v podstatě stejná, jako u diplomové práce. Musí tedy obsahovat úvod, hlavní textovou část, přílohy. Nezapomeňte ani zde na správné a důsledné citování všech zdrojů,

Pokud se ovšem nechcete spoléhat pouze na vlastní síly a štěstí, jsme tu ještě i my. Rádi Vám podáme pomocnou ruku.

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

 

Jak budovat dobré vztahy se svými učiteli?

Dobrý vztah s učiteli je základním kamenem úspěchu. Vaši učitelé s vámi tráví nejvíce času a vy jim musíte důvěřovat.…

V jakém věku lze ještě začít studovat vysokou školu?

Jsou vaše studentská léta již minulostí a přesto přemýšlíte o návratu? Člověk se učí celý život, tak proč do toho nejít…

Jak zapadnout do nového kolektivu na vysoké škole

Když se dostanete na vysokou školu, může se zdát, že je těžké najít si nové přátele, speciálně, když někteří už se znají. Nikdy v&scaron…