Formální úpravy závěrečné práce III.
Závěrečná práce je text s jasně stanovenou strukturou, kterou musíme dodržet. Při jejím psaní tedy myslíme na množství dormálních úprav tak, aby vyhovovala kritériím nastaveným školou. Kdo nechce ztroskotat na formálních maličkostech, rozhodně by neměl podcenit přípravu podkladů k práci. Co přesně podklady k práci jsou a co by měly správně obsahovat? Čtěte dále..
Bez dobrých podkladů se nepohnete
A i proto si je čím dál více studentů nechává vypracovat odborníky. Stejně tak i my jsme připraveni vám se všemi starostmi pomoct, psaní bakalářky či diplomky pak nebude nic složitého.
Co by měly podklady k závěrečné práci obsahovat?
Každá závěrečná práce musí mít pevnou strukturu, bez které by se žádná bakalářka či diplomka nemohla obejít. Důležité je pečlivě se seznámit se směrnicemi dané školy. Je to vlastně dokument, ve kterém je zřetelně uvedeno, jak má závěrečná práce vypadat po obsahové i formální stránce. Většina škol má však tyto směrnice podobné.
Závěrečné práce mají standartní rozdělení
Člení se na úvod, hlavní textovou část a závěr s přílohami.
- úvodní část - obsahuje obal práce, titulní list, zadání práce, poděkování, abstrakt (většinou i v angličtině), obsah, seznam tabulek, obrázků a zkratek
- hlavní textová část - úvod, jádro práce, závěr, seznam použité literatury
- závěrečná část - nepovinná část může obsahovat např. stručný životopis studenta, setkáváme se s ní nejčastěji při rigorózních, dizertačních nebo jiných odborných typů prací
- přílohy - patří sem obrázky, grafy, tabulky, výsledky anket apod. Materiály, které by v hlavní části práce působily příliš rušivě se umísťují právě do této části. Nění to však povinnost.
Dejte si reálné cíle
Do termínu odevzdání Vaší práce zbývá několik málo měsíců a my vám doporučujeme neotálet s přípravou. Nemusíte ovšem panikařit, stále to ještě můžete stihnout. Počítejte ovšem i s časem navíc, který vám vezme školitel práce při korektuře.
Pokud si přece jen nebudete vědět rady, neváhejte se na nás obrátit.