Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Doktorand tvrdý chleba má

Je vám 26 let. Magisterské či inženýrské studium máte zdárně za sebou, ale co teď? Nastoupit do práce, nebo navázat doktorským studijním programem? To, co obnáší druhá zmíněná volba, zjistíte v tomto článku.
 

Kdo je doktorand?

Doktorand se uchází o titul doktora, navštěvuje tedy doktorský studijní program. Musí se povinně účastnit přednášek, odevzdávat a publikovat vědecké práce. Toto tříleté studium je završeno náročnou absolventskou zkouškou - jedná se buď o rigorózní zkoušku, nebo o disertaci.

 

Vyplatí se mi doktorát?

Než se pustíte do honu za doktorátem, zvažte, jestli je to pro váš obor vhodné. Na jaké pozici se chcete uplatnit? Advokát či středoškolský učitel se bez slavného titulu Ph.D. snadno obejde. Naopak pokud se chcete uplatnit ve světě vědeckých výzkumů, bez doktorátu si ani neškrtnete.

 

Peníze, peníze a zase peníze

Doktorandovi automaticky náleží doktorandské stipendium, které začíná na 6 000 Kč/měsíc. Z pohledu státu je ale doktorand příživník, kterému se nechce pracovat, a proto si ze stipendia ukrojí 1 080 Kč za zdravotní a sociální pojištění pro osoby bez zdranitelných příjmů. Rozlučte se také s prací při studiu - nezbude vám čas, protože veškerý svůj čas budete trávit ve škole, ať už v laboratoři nebo v knihovně.

 

Holka pro všechno

Doktorské studium pro člověka znamená několik let bídy. Nelze proto očekávat, že se k němu přihlásí množství kvalitních studentů. Naopak. To v praxi znamená, že doktorand je pro univerzitu levnou pracovní silou. Často tedy můžeme narazit na doktorandy, kteří dělají dozor na zkouškách, opravují testy, vytváří posudky na diplomové práce nebo pomáhají při výuce. Na oplátku se však mohou účastnit vědeckých stáží a konferencí, i těch zahraničních. Navíc vám tyto cesty mohou být proplaceny.

 

Uplatnění na trhu práce

V dnešní době jsou lidé s doktorátem žádanější než v minulosti. Bakalářský a magisterský titul má dnes už kdekdo, proto zahraniční firmy, kterých je u nás čím dál víc, mnohem raději sáhnou po člověku s tím kouzelným Ph.D.

 

Prestiž

Doktorát je velice prestižní úroveň vzdělání. V současnosti dochází k devalvaci vysokoškolského vzdělání. Magistrů, bakalářů, inženýrů je všude plno, proto už nejde o tak hodnotné tituly, jako tomu bylo dříve. Proč se tedy nepokusit o získání nejhodnotnějšího titulu, který můžete mít, aniž byste působili jako vyučující na akademické půdě.

Efektivní time management při psaní diplomové práce

  Time management je klíčovým prvkem při psaní diplomové práce, který vám pomůže efektivně využít váš čas a dosá…

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…