Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Diplomová práce v oblasti sociálních studií

Psaní diplomky je náročná záležitost. Každá diplomová práce má totiž přesně danou strukturu, rozsah a její téma musí souviset s Vaším studijním oborem. Ba co víc, měla by tedy v kontextu zkoumané problematiky přinést nějaké nové zjištění, případně vyvrátit ty předešlé. Zatímco v některých studijních směrech si volba tématu vyžaduje přímo nadlidský výkon, jiné obory nabízejí zajímavější možnosti. Jedním z nich je i oblíbená sociální práce. Jaká témata si vybírají studenti sociálních studií nejčastěji a proč?

Diplomová práce: práce pro společnost

Sociální studia jsou velmi zajímavou disciplínou, jejímž hlavním cílem je zlepšit, případně alespoň přispět ke zlepšení kvality života celé společnosti i vybraných jednotlivců. Často se zaměřuje na pomoc znevýhodněným občanům, rodinám v nouzi, ohroženým skupinám či specifickým komunitám. Tuto pomoc lze provádět různými způsoby - prostřednictvím výzkumu, politiky, nejčastěji však formou komunitní práce. Nejefektivnější pomoc je však právě přímá práce v terénu, na konkrétním místě, kde je pomoc potřebná. Sociální pracovníci tak musí umět zvládat různé, nejednou i krizové situace. Pomoc chudým, zdravotně postiženým či lidem na okraji společnosti, to chce nejen teoretické znalosti, ale především reálnou praxi. A tu získávají už studenti na školách. I praxí ve specializovaných zdravotních zařízeních či dětských domovech. Pouze tak, na základě vlastní zkušenosti, skutečně pochopí, o čem sociální práce je. A mohou si ověřit své znalosti z oblasti ochrany občanských práv a svobod.


Nejčastěji zkoumaná sociální témata v diplomové práci

Výzkum sociální práce se zaměřuje nejčastěji na tyto oblasti:

- Duševní zdraví

- Hodnocení a diagnostika lidského rozvoje

- Sociálně-právní otázky spojené s různorodostí, marginalizací a útlakem

- Psychoterapie

- Poradenství

- Sociální politika

- Veřejná správa

- Hodnocení sociálních programů, péče o děti a rozvoj společnosti

A zde se inspirují i ​​studenti, příští absolventi sociální práce. Témata jako život dětí v rozvedených rodinách či segregace romského obyvatelstva jsou stále živé a nedořešené, proto je vždy co nového přinést. Minimálně svůj vlastní pohled na téma a návrhy řešení.

V případě, že byste potřebovali usměrnit či poradit při výběru tématu Vaší diplomové práce, jsme Vám k dispozici. Náš tým profesionálů je vždy připraven pomoci Vám s jakýmkoliv problémem týkajícím se psaní Vašich seminárních i závěrečných prací.

Vysoké školy v Česku: Jihočeská univerzita

  Jihočeská univerzita je státní univerzita se sídlem v Českých Budějovicích. Profil univerzity je přírodní, humanitní a…

Vysoké školy v Česku: VŠB - Technická univerzita Ostrava

  Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO) založená v roce 1849 je českou veřejnou vysokou školou s dlouholetou…

Několik tipů pro vyvážení vysoké školy a péče o děti

  Vysokoškolské vzdělání s sebou přináší mnoho výzev, ale být rodičem na vysoké škole může být obzvlá…