Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Co dělat u zkoušky, když máte okno?

Zná to každý - sednete si na zkoušku, vytáhnete si otázku a najednou nic, prázdno. Anebo si prostě vytáhnete otázku, kterou jste nestihli přešíst. Co s tím?

Ale pane profesore, to jsme nebrali…

Zkoušky jsou dost velký stres samy o sobě, zvlášť, když jde o maturitu nebo přijímačky. A někdy se stane, že prostě nemáte šťastnou ruku na volbu otázky. Většina učitelů se vás snaží podpořit a pomoci vám – konec konců, když zkoušku neuděláte, je to i jejich ostuda a práce navíc u opravného termínu. Ale stává se i to, že vás zavedou do témat, která vám neříkají vůbec nic. Nepanikařte. Existují způsoby, jak z toho ven, ikdyž ne vždy se to podaří :-)
 

1. Zůstaňte v klidu

Když se necháte rozhodit a dostanete strach, zablokujete si hlavu a bude se vám špatně mluvit i o tom, co dobře znáte. Dýchejte. Zaprvé - něco nevědět ještě neznamená zkazit celou zkoušku. Zadruhé - i když neuspějete, bude to možná velká škoda, někdo se možná na pár hodin rozzlobí, ale svět se nezboří. Pokud v klidu nejste, snažte se tak aspoň vypadat. Možná máte pocit, že se ve stresu červenáte nebo potíte. Druzí lidé na vás tyto věci pozorují mnohem méně, než si vy sami myslíte.

TIP: Mluvte pomalu. Když budete působit vyrovnaně, snáze předáte zkoušejícím pocit, že máte k vyrovnanosti důvod. Že ve skutečnosti látku umíte. Mluvte pomalu a srozumitelně. Nesnažte se ze sebe všechno vysypat během pěti minut. Má to i strategickou výhodu - pokud ze sebe vše vychrlíte během několika málo minut, bude mít zkoušející ještě dostatek času na to, doptat se vás na další otázky, neboť student za vámi na potítku měl ještě málo času na přípravu.
 

2. Když vážně nevíte, přiznejte to

Ledacos dovedete s trochou přemýšlení odvodit přímo u zkoušky. Ale pokud jste úplně v pasti a vytáhnete si něco, o čem nemáte ani páru, nesnažte se vařit z vody. Vyučující to ve většině případů pozná. Můžete říct, že jste na problém narazili při studiu (ideálně v té a té knize, nebo když jste se probírali tou a tou látkou), ale tak, jak byl podaný, jste ho nepochopili. A klidně požádejte o vysvětlení, jak je to doopravdy. Zkoušejícího to možná zarazí, ale nejspíš bude rád, že máte o látku zájem. Navíc tím získáte trochu času, kdy bude mluvit on.
 

3. Snažte se využít to, co v hlavě máte

Učitel není jasnovidec. Vidí, že mu nejste schopni říct nic o Tylovi. Nemůže tušit, že víte úplně všechno o Dobrovském. Už když se učíte, hledejte v látce paralely a vztahy. Zpravidla existují témata, která zrecyklujete hned v několika maturitních nebo státnicových otázkách. Není ostuda se při studiu na něco zaměřit. Klidně můžete říct, že vás Dobrovský zaujal více. Většina zkoušejících bude nadšená z toho, že vás vůbec něco zaujalo, a nechá vás mluvit o vašem tématu.

TIP: Jedna neznalost pětku nedělá. Pokud vyučující trvá na tom, že budete znát důkladně právě Tyla, zachovejte chladnou hlavu a přemýšlejte nahlas. Hlavně se nezasekněte. Řekněte, co víte, a co by se z toho dalo odvodit. I když se vás konkrétní vyučující bude snažit potopit, pořád ještě je tam zbytek komise pro zachování objektivity – a když vydržíte smysluplně mluvit, za jednu mezeru ve vědomostech vám pětku nenavrhnou.
 

4. Zacházejte se zkoušejícími jako s lidmi

Protože to lidi jsou, ikdyž tak třeba po celý semestr nevypadají :-) Buďte příjemní. Usmívejte se. Klidně udělejte vtip, pokud máte pocit, že si to u daného učitele můžete dovolit. Pokud si nejste jistí, na co se vás vyučující ptá, nechte si otázku lépe vysvětlit. Možná zjistíte, že jste se vzájemně jen nepochopili.

TIP: Podívejte se na to učitelskýma očima. Pokud jste ve stresu, podívejte se na situaci pohledu zkoušejících. Jste jeden z několika desítek lidí, které mají na pořadníku. Nejspíš se hlavně těší, až budou mít zkoušení za sebou a půjdou domů nebo na pivo. Vašemu výkonu nejspíš přikládají mnohem menší význam než vy. Zatímco vám se zdá, že jste se kolosálně ztrapnili, pro ně je to jen další epizoda ze stovek podobných. Zítra si na to nebudou pamatovat. A za půl roku o tom nebudete vědět ani vy. Chyby se zkrátka stávají a na světě jsou důležitější věci.

Ať tak či onak, snažte se hlavně zachovat čistou a klidnou hlavu, protože stresování a nervozita vám určitě nepomůžou. Tak hodně štěstí :-)

 

zdroj: jobs.cz

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…