Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Čím nakrmit mozek?

Učíte se na zkoušku, ale nestíháte. Píšete diplomovou práci, ale nejde vám to. Je Vám to povědomé? Není divu, s podobnými příznaky se občas setkala asi většina studentů. Přešli jste to bezduchým mávnutím ruky, nebo jste se pokusili tuto mozkovou stávku zvrátit?

Paměť je schopnost CNS (centrální nervové soustavy) uchovávat a používat informace o předchozích zkušenostech. Jde o proces vštěpování, uchovávání a vybavování informací. Mnoho lidí si myslí, že paměť je dar, se kterým se již narodíme. Není tomu ale tak, neboť paměť je schopnost, kterou můžeme trénovat a zdokonalovat. Čím ale nakrmit náš mozek, aby se naše paměť zdokonalila?

1) Sacharidy – jsou základní palivo pro mozek, který spotřebuje čtvrtinu energie získané z glukózy.

2) Vitamíny – především vitamíny skupiny B jsou pro správné fungování mozku velmi důležité. Najdeme je např. v luštěninách, vnitřnostech, vejcích, listové zelenině a v rybách. Nezbytným pro správnou funkci mozku je i vitamin C, který je důležitým antioxidantem. Nezapomínejte tedy na pravidelný přísun čerstvé zeleniny a ovoce.

3) Minerály a stopové prvky – nejdůležitějšími jsou hořčík, jód, selen, zinek a železo.

Pokud přijímáte dostatek zdravé a vyvážené stravy, většinou dostanete do těla dostatečné množství výše zmíněných látek. Pokud ne, můžete zvážit koupi multivitaminových doplňků. Dále existují i látky, které pro lidský mozek nejsou nepostradatelné, ale jsou určitě prospěšné.

4) Ginko biloba – neboli jinan dvoulaločný je strom původem z východní Asie. Výtažek z něj je často nazýván „lékem na zapomnětlivost“. Zlepšuje prokrvení mozku, podporuje jeho aktivitu a napomáhá k lepší paměti.

5) Zelený čaj – pouze jeden šálek denně dokáže zázraky. Nejen že zelený čaj působí jako prevence proti vzniku mnoha nemocí, navíc působí blahodárně i na mozkovou aktivitu a pomáhá k její lepší aktivitě.

 

píšete bakalářskou práci nebo se učíte na zkoušky či zápočty, nezapomínejte vedle vašeho žaludku i na váš mozek. Vyplatí se to :)

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

7 tipů, jak se co nejlépe naučit na testy

Jako studenti vysoké školy jistě víte, co se máte učit. Zásadní otázkou je, jak se to naučit rychle a efektivně. V tomto článku naleznete sedm…

Jak napsat dobrou argumentační esej?

Cílem argumentační eseje je přesvědčit čtenáře o platnosti určitého názoru či stanoviska pomocí věcných argumentů. To nemusí být vždy…

Jak napsat seminární práci napoprvé?

Blíží se odevzdávání zadaných seminárních prací? Podívejte se jak napsat seminárku tak, abyste získali zelené…