Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Chci jít na vysokou. Jaký studijní obor si mám vybrat?

Každého přece baví něco jiného. Někdo je dobrý v matematice, jiného zajímá spíše historie a Vás možná vždy přitahovala sociální práce. Někdy však přesto netušíte, jaký vysokoškolský obor by byl pro Vás ten pravý. Podle čeho je tedy dobré rozhodnout se, pokud v tom nemáte zcela jasno? Poradíme, a nejen s tím. Klidně se na nás obraťte i s jinými studentskými obtížemi, třeba s tvorbou seminárních prací během Vašeho studia.Co mě baví? Ale opravdu baví!

Tímto rozhodně začněte. Na začátku rozhodování byste se měli zamyslet, co Vás skutečně baví. Při jaké činnosti jste úplně bez sebe, zapomínáte na svět kolem a jde Vám zcela od ruky? Rádi malujete, milujete geometrii nebo jste zažraní do psaní? Pokud máte nějakou vášeň, nebylo by marné vydat se tímto směrem. Alespoň zkusit a uvidíte ... A když nemáte nic, v čem byste extra vynikali, alespoň se zeptejte sami sebe, kde se vidíte například o deset let později, respektive kde byste se chtěli vidět. Jako co? Pomoci může i rodina, přátelé, zkrátka každý, kdo Vás dobře zná. Možná budete překvapeni, jak Vás vidí oni.


A v čem jsem vážně dobrý?

Velmi důležitá otázka, ještě podstatnější je však odpověď na ni. Buďte tedy upřímní a na nic si před sebou nehrajte. Jde přece o Vaši budoucnost, takže pokud jste si na předcházející otázku o tom, co Vás baví, odpověděli, doplňte ji ještě tím, jestli jste v tom i skutečně dobří. Ideálně celkem skvělí, aby byly Vaše šance na úspěšné přijetí na daný obor co možná nejvyšší.


Jaký jsem - jak se učím?

Učení Vám nedělá žádné problémy nebo jste se celou střední nad knihami pouze trápili? Jste spíše na teorii nebo Vás baví zejména praxe, případně rádi tvoříte a vymýšlíte? Jaký jsem, co mi jde nejlépe? To, jaký typ člověka jste, i jak přistupujete k učení, Vám také hodně napoví. Proto si vybírejte budoucí vysokoškolský obor i na základě těchto zjištění.


Poradí i poradce

A co v případě, že jste si na žádnou z výše položených otázek nedokázali uspokojivě odpovědět? Stále váháte a nemáte jasno, kam dál na vysokou? Nic to, existují i ​​další možnosti, jak zjistit, na co se hodíte. Pomoci může i odborník, psycholog či výchovný poradce, který je dnes běžnou součástí téměř každé střední školy. Není proto žádná ostuda za ním zajít a poradit se. Upřímný rozhovor s poradcem Vám může přinést užitečné informace o Vás samotných, o Vašich budoucích šancích na vysoké i o tom, na co byste se mohli hodit. Také Vám může zprostředkovat informace o tom, o jaké obory je aktuálně největší zájem, případně které odbory jsou vyhledávány zaměstnavateli.

Nechte si poradit a vyberte si obor, který budete studovat s chutí, a zejména ho i úspěšně dostudujete.

Efektivní time management při psaní diplomové práce

  Time management je klíčovým prvkem při psaní diplomové práce, který vám pomůže efektivně využít váš čas a dosá…

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…