Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Aktualita: První rok na VŠ je nejvíce kritický

 

Pokud se vám podaří absolvovat první ročník na vysoké škole, šance, že se do finále skutečně dostanete (a doufejme, že je i úspěšně projdete), se zdvojnásobí. Tvrdí to alespoň statistické údaje, které zveřejnilo ministerstvo školství.

 

Podle letošních průzkumů se za posledních 13 let počet studentů, kteří úspěšně dokončí první ročník na vysokých školách, snížil o čtvrtinu – pouze 60 procent z nich skutečně dokončí první ročník. Týká se studentů bakalářských programů i pětiletých magisterských programů. Pro studenty je tedy zřejmě nejkritičtější první ročník.

 

Co je hlavní příčinou? Je to především střet mezi očekáváním a realitou studia na vysoké škole, uvádí odborníci. Ti vyzpovídali studenty a absolventy vysokých škol. Studenti se svěřili, že nejslabší místo vidí především ve studijních plánech pro první ročník, které jsou plné obecných úvodů do předmětů povinných pro všechny. Znamená to, že i když se studenti chtějí specializovat na konkrétní obor, stejně musí absolvovat všechny tyto nesouvisející předměty, které v budoucnu nevyužijí. Mnoho studentů odchází, protože prostě ztratí motivaci dále studovat.

 

Mnoho velmi inteligentních, talentovaných a ambiciózních mladých lidí po prvním ročníku odchází, protože jsou nespokojeni s tím, co škola nabízí, necítí se dobře na půdě univerzity nebo jsou nuceni studovat nesmysly.

Efektivní time management při psaní diplomové práce

  Time management je klíčovým prvkem při psaní diplomové práce, který vám pomůže efektivně využít váš čas a dosá…

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…