Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

8 tipů, jak se zbavit stresu

Stres je přirozenou reakcí vašeho těla na nepříjemné situace. Dlouhodobý a silný stres však nadměrně zatěžuje organismus a proto je třeba snažit se mu vyvarovat. Přečtěte si osm užitečných tipů, jak se mu úspěšně vyhnout.

 

 

Naučte se rozeznávat varovné signály, které vysílá vaše tělo. Tělesnými reakcemi na stres bývá zpravidla zrychlený dech, vysoké pocení, bolest hlavy, stažený žaludek a celková únava. Mezi emocionální reakce patří nervozita, úzkost, depresivní stavy, obavy, zlost a strach.

 

1.  Dobře spěte

Dodržujte spánkový režim a spěte alespoň 7-8 hodin. Zvykněte si usínat i vstávat ve stejný čas v dobře větrané místnosti. Pokud budete po spánku dostatečně odpočatí, výrazně snížíte riziko stresu přes následující den.

2.  Jezte zdravě

Rozumné množství jídla a pití pomáhá snížit kyselost žaludku zapříčiněnou právě stresem. Dejte přednost potravinám s menším obsahem cukru a naopak vysokým obsahem bílkovin. Nikdy nedovolte, abyste díky stresu celý den nejedli.

3.  Plánujte si přestávky

Pokud pracujte osm hodin bez přestávky, produktivita práce často spíše klesá. Stoupá ovšem hladina stresu a vám zbývá jen minimum energie. Naplánujte si proto krátké pravidelné přestávky, které vám pomohu zklidnit vyčerpaný organismus.

4.  Zhluboka dýchejte

Jestli se cítíte přepracovaní a potřebujete si vyčistit hlavu, několik minut zhluboka dýchejte. Zhluboka se nadechujte a vydechujte nosem alespoň po dobu pěti minut. Toto jednoduché cvičení vás uklidní.

5.  Nenechte se rušit

Pokud pracujte na něčem, na co se potřebujete plně soustředit, zajistěte si absolutní klid. Vypněte svůj mobilní telefon i sociální sítě a plně se věnujte dané práci.

6.  Uspořádejte si priority

Proberte seznam svých úkolů a zaměřte se na ty, které mají největší význam a odpovídají nejvíc vašim cílům. Když máte jasně určené priority a přesný plán, lépe se vyhnete stresovým situacím.

7.  Naučte se říkat ne

Naučte se odmítat situace, které jsou pro vás stresové. Naberte si pouze takové množství úkolů které jste schopni zvládnout a zbytečně na sebe nenavalujte více práce.

8.  Vyzkoušejte bylinky

Zapomeňte na chemii, dejte naopak šanci bylinkám a aromaterapii. Úlevu vám přinese sáček s levandulí a rozmarýnem, nebo interiérový antistresový sprej. 

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…

Jak si udržet motivaci při studiu vysoké školy

Studium na vysoké škole může být náročné a vyžadovat nejen intelektuální úsilí, ale také udržení vnitřní motivace.…

Jak správně používat tituly na vysoké škole?

  Rozhodnutí, jak správně používat tituly na vysoké škole, může být pro studenty zmatečné. V tomto článku se podíváme na to…