Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

8 + 1 rada, jak zvládnout závěrečnou práci

A je to tu. Všechny zkoušky jsou zelené, jediné, co ještě schází, je napsat závěrečnou práci, obhájit ji a úspěšně zvládnout státnice. Jak ovšem napsat bakalářskou či diplomovou práci tak, abychom na nic nezapomněli a vše proběhlo hladce?

1) Téma – rozhodující faktor. Snažte se vybrat takové téma, ke kterému je dost informací, a hlavně takové, které Vás bude aspoň trochu bavit. Daleko hůř se píše 60 stran na něco, co Vás nebaví, nebo k tomu není žádná literatura.

2) Vše si zjistěte – hlavně termíny průběžného, ale i finálního odevzdání práce. Zjistěte si, jaký by měl být rozsah práce, kolik zdrojů byste asi měli mít apod.

3) Plánujte – práce Vám půjde lépe od ruky, když si naplánujete krok po kroku, jak budete postupovat. Udělejte si seznam a postupně z něj odškrtávejte, bude Vás to alespoň motivovat. Základ ovšem je seznam dodržovat.

4) Literatura – sežeňte si vše, co k Vašemu tématu potřebujete, od knižních publikací, přes časopisy, elektronické zdroje, až po bakalářky či diplomky, které jsou podobné tématu Vaší práce, můžete v nich najít inspiraci.

5) Čtěte a dělejte si poznámky – doporučujeme Vám, abyste si vždy nejprve načetli danou kapitolu práce, důležité věci si podtrhali, a až poté začali psát. Čtení a psaní za pochodu není špatné, ale doporučená metoda je efektivnější.

6) Citujte – nezapomínejte na citace! Většina škol si sama stanovuje, podle jaké citační směrnice se práce mají psát. Existují i různé generátory citací, které můžete používat, vždy si je ale raději zkontrolujte se směrnicí, kterou po Vás škola vyžaduje.

7) Kontrola – průběžně si práci pročítejte a ujistěte se, že v ní nemáte žádné gramatické chyby, ani jiné překlepy.

8) Konzultace s vedoucím – záleží to na přístupu Vašeho vedoucího, ale doporučujeme Vám konzultovat spíše častěji po kapitolách, než pouze jednou celou práci. Může se stát, že se vedoucímu nebude něco líbit, tím pádem je vždy lepší předělat jen malou kapitolu, než půl práce.

 

9) Pokud máte tu smůlu, že na Vás zbylo téma, které pro Vás nemá žádnou přidanou hodnotu, a jehož vypracování by pro Vás bylo spíše ztrátou času, nezoufejte. Navštivte naše stránky, popřípadě stránky našich slovenských kolegů, a nechte si podklady pro Vaši závěrečnou práci vypracovat! Využijte svůj čas efektivněji smiley

 

Další blogy zde.

Proč VSpráce.cz?

 

Jak úspěšně napsat diplomovou práci: 10 osvědčených rad

  Psaní diplomové práce může být jedním z nejnáročnějších úkolů, které během svého studia absolvujete. Zde je 10…

Efektivní time management při psaní diplomové práce

  Time management je klíčovým prvkem při psaní diplomové práce, který vám pomůže efektivně využít váš čas a dosá…

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…