Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

7 způsobů, jak se stát lepším řečníkem

Už ve starých antických říších se velmi cenila schopnost umět hovořit, řečnit. Ovšem ne každý je pro veřejné proslovy stvořený, a najdou se i tací, co je zachvátí panická hrůza pokaždé, když mají někde vystupovat. Řečnictví si můžete postupně osvojovat prostřednictvím studia různých oborů, na druhou stranu ani to nemusí stačit. Zde je 7 efektivních způsobů, jak si své řečnické kvality vylepšit.

  1. Cvičení

Cvičení, která podporují lepší výslovnost a další řečové schopnosti, jsou dnes velmi pestrá a můžete si je najít třeba na internetu. Raději ale navštivte některého z odborných logopedů nebo jiného specialistu, ten vás naučí cvičení na míru vašemu problému, a že jich může být, od koktání, přes rudnutí a pocení se, až po naprostou neschopnost začít hovořit.

  1. Zpomalení myšlení a správné dýchání

Před proslovem se řádně nadechněte, již před tím si můžete provést několik dechových cvičení. Především je ale důležité volně dýchat při samotné řeči, zpomalit dech a tím se vlastně i správně naladí mysl, už není tak chaotická.

  1. Pouze krátké věty

Dělá-li vám vyslovování delších vět a souvětí potíže, omezte se při své řeči pouze na kratší věty a taková slova, která umíte bez potíží vyslovit. Spousta posluchačů to ocení více, než mnoho odborných a pro laika nesrozumitelných slov.

  1. Dokonalá příprava

Svůj projev si nejen dokonale připravte, ale také naplánujte, doplňte si mezery ve znalostech a přemýšlejte o tom, na co by se posluchači mohli ptát.

  1. Hlasité čtení

Při vašem studiu, ale také přípravách na pracovní projev, se vždy učte nahlas. Čtení knih je pak obecně prospěšné, nejen, že získáte větší slovní zásobu, ale také více sebevědomí při řečnění.

  1. Trénink před zrcadlem

Vždy to vypadá trochu směšně, když někoho nachytáte, jak se předvádí před zrcadlem, ale pokud hovoříme o nácviku vystupování před obecenstvem, je to téměř nutnost. Osvojíte si nejen artikulaci a obsah svého projevu, ale i správné pohyby a gesta.

  1. Výřečnost nahraďte vtipem

Humor nikdy nic nezkazí, i proto si jako poslední možnost, jak zlepšit své řečnické schopnosti, uvádíme právě vtip. Pakliže budete vtipní, nikdo ani nepostřehne jiné nedostatky.

7 tipů, jak napsat dobrou závěrečnou práci

Jak napsat dobrou závěrečnou práci? Podívejte se na sedm kroků, které vás provedou od volby tématu, až po samotné odevzdání vaš…

5 tipů, jak se připravit na nadcházející semestr

Nový semestr je za dveřmi a je nejvyšší čas se na něj připravit. Co udělat proto, abyste na konci semestru úspěšně postoupili do dalšího ročn…

7 tipů, jak se co nejlépe naučit na testy

Jako studenti vysoké školy jistě víte, co se máte učit. Zásadní otázkou je, jak se to naučit rychle a efektivně. V tomto článku naleznete sedm…