Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

10 superpotravin pro váš mozek i tělo

Termín “superfood” je v módě už dlouho. Mezi superpotraviny patří to, co nejen zasytí žaludek, ale podporuje i váš mozek, zdraví a dodává tělu dostatek minerálů a živin. Podívejte se na žebříček deseti potravin budoucnosti.

 

1.Chia semínka

Chia semínka jsou velmi populární pro jejich vysoký obsah vitamínů, proteinů, vlákniny a mastných kyselin. Pro velké množství proteinů jsou často užívány sportovci k nárůstu svalové hmoty. Podporují také soustředění a pomáhají zahnat únavu.

2.Avokádo

Spolu s olivami je avokádo ovocem nejbohatším na tuky. Jde hlavně o tuky tělu prospěšné, které pomáhají činnosti srdce a zároveň jsou prevencí proti kardiovaskulárním chorobám. Mimo tuků obsahuje avokádo také bílkoviny, kyselinu listovou, nebo vitamín E.

3.Goji

Sytě červené plody můžete koupit nejčastěji sušené. Mají silné antioxydační účinky a jsou považovány i za prevenci proti rakovině a stárnutí. Zároveň podporují imunitu a jsou významným zdrojem zinku, vápníku a železa.

4.Borůvky

Kromě vysokého obsahu vitamínu C obsahují borůvky i množství antioxidantů. Jsou prevencí proti cukrovce, žaludečním vředům, vysokému krevnímu tlaku a srdečním problémům. Borůvková barviva léčí sliznice celého těla.

5.Česnek

O česneku se právem říká, že je přírodním antibiotikem. Umí ničit bakterie v těle a je skvělým pomocníkem v boji se chřipkou. Zároveň snižuje hladinu cholesterolu, a je tedy vhodný pro ty, kdo trpí chorobami srdce a cév. Působí proti nadýmání, prospívá při cukrovce a žaludečních potížích, ničí i parazity žijící ve střevech.

6.Granátové jablko

Každé granátové jablko obsahuje asi 600 semen plných vitamínů. Konzumace přispívá ke snižování rizika kardiovaskulárních chorob, působí proti vzniku osteoporózy i rakoviny. Posiluje imunitu a pomáhá ke snížení vysokého krevního tlaku a cholesterolu v krvi.

7.Mandle

Obsahují množství vitaminů ze skupiny B, příznivě působí na srdce a zlepšují paměť. Podle dietologů stačí dát si denně hrst mandlí, tedy asi 30 gramů.

8.Hlávkový salát

Hlávkový salát je výborný na imunitu. Díky kyselině listové pomáhá odstraňovat únavu, podporuje trávení, čistí játra a také chrání kardiovaskulární systém.

9.Zelený čaj

Zelený čaj má především pozitivní vliv na imunitu. Pomáhá také při redukční dietě, skvěle zahání únavu a snižuje riziko rakoviny.

10.Jogurt

Jogurty obsahují probiotika, která zvyšují odolnost a napomáhají rychlému zotavení. Probiotika jsou zdravé bakterie, které napomáhají trávení.

Vysokoškolský rádce: Proč studovat na katedře financí a účetnictví?

Hledáte uplatnění ve světě financí? Studujte finanční management. Ten propojuje teoretické znalosti a praktické dovednosti pomocí přímé…

Absolvujete online kurz? Přečtete si, jak v něm uspět

Online kurzy jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí flexibilnější rozvrh nebo chtějí pracovat svým vlastním tempem. Někteří však…

Jak zvládat stres pro lepší zdraví jako student

Vysoká škola je stresující, to není žádné tajemství. Ale naučit se strategie zvládání stresu může výrazně prospět…