Jak na grafy v závěrečné práci?
Graf není povinnost, ale výhoda, pokud jej umíme vhodně použít. Jak na to, aby vizualizace dat a zjištění dávala smysl? A může Vám správný graf pomoct např. v lepším hodnocení vaší diplomové práce?
Nejčastějším nešvarem grafů v diplomových pracích je jejich okrasnost: diplomant použije graf jen proto, aby zaplnil místo vědecky vypadajícím obrázkem. Na úvod je dobré se zamyslet, co chceme sdělit, a následně vybrat cestu, kterou k tomu použijeme. Pokud například chceme sdělit přesná čísla, použijeme raději tabulku a nebudeme ke každému ze sloupců v grafu lepit přesnou hodnotu.
Koláčový? Sloupcový? Spojnicový?
Ačkoliv nejběžněji používáme sloupcové, spojnicové a koláčové grafy, během staletí se ustálily desítky forem. Každá z nich se hodí na jiná data i cíle a má své limity. „Koláčový graf je velmi omezený prostorem. Není proto vhodné ho vytvářet s více než pěti řezy, jinak je lepší sloupcový graf.
Důležitost analýzy
Zjištění a výsledky analýzy je třeba v grafu zvýraznit a prodat. Typicky chybným příkladem jsou neseřazené sloupce sloupcového grafu, které zbytečně čtenáře nutí, aby si data analyzoval sám.
Nemanipulujte s grafem
Tak, jako lze v textových editorech upravovat text, např. různým zvýrazněním, kurzívou apod, tak lze samozřejmě upravit i graf. S technikami manipulace grafů se někdy pracuje v médiích a byznysu, v akademické práci by ale měly zůstat tabu.
A co barvy?
Pokud to lze a je to intuitivní, měly by barvy odpovídat tomu, co vyznačují. Pokud například bude graf znázorňovat export ovoce, bude u banánů žlutá, u pomerančů pak oranžová barva. Přirozeně to ale nemůžeme aplikovat ve všech oblastech.
Selský rozum
Všechny rady působí jednoduše – a jednoduché opravdu jsou. Důležité je změnit přemýšlení o grafu: od pouhé výplně a natahovače textů směrem k silnému vizuálnímu nástroji komunikace i přesvědčování. Ne vždy se musíte spokojit s grafem v takové podobě, v jaké vám ho vygeneruje Excel.
Zdroj: www.online.muni.cz/student/6148-10-tipu-jak-tvorit-grafy-do-diplomovych-praci