Tato stránka využívá v rámci poskytování služeb cookies. Pokračováním v prohlížení stránky souhlasíte s jejich používáním. Více informací včetně informací o jejich odstranění a vypnutí naleznete ZDE

Jak postupovat při přechodu na jinou VŠ?

Zvolili jste si obor a v průběhu studia zjistili, že to není nic pro vás? Pak pro vás může být řešením přestup na jinou vysokou školu. Jak to udělat a na co se připravit?

 

 

Student se může z nejrůznějších důvodů v průběhu studia rozhodnout, že přestoupí na jinou školu a je pouze na ní, zda mu uzná zkoušky a části předchozího studia a zařadí studenta do vyššího ročníku. Jde o její kapacitní možnosti, podmínky, které si stanoví. Záleží tedy na tom, jak podmínky a proceduru uznávání předchozího studia nebo jeho částí konkrétní vysoká škola formuluje ve studijním a zkušebním řádu.

 

Vysoké školy naštěstí tyto přestupy za stanovených podmínek často umožňují a zkoušky a absolvované části studia nebo studijní programy uznávají.

 

Jak podat žádost?

Prvním krokem je podání žádosti o ukončení studia na studijním oddělení stávající VŠ. Žádost o povolení přestupu zašlete na budoucí vysokou školu.

 

Mějte na paměti, že studijní oddělení může vaši žádost zvažovat i delší dobu a povolení k přestupu není jisté.

 

Tip: Velkou roli hraje také váš průměr známek.

 

Bude-li vám žádost o přestup zamítnuta, je možné po vykonání přijímací zkoušky žádat o uznání předmětů, které mají obě školy společné. Stačí si sehnat anotace předmětů a spolu se žádostí o jejich uznání je předložit k přezkoumání studijnímu oddělení.

 

Co s ubytováním a stipendiem?

Bohužel platí, že v naprosté většině případů ztrácíte právo na přiznání ubytovacího stipendia. Ač má každá vysoká škola vlastní pravidla pro udělování těchto stipendií, často se v nich vyskytuje informace, že studenti studující již druhý bakalářský studijní program nemají na příspěvek na ubytování nárok. Bohužel se často jedná o částku několika tisíců, tedy rozhodně ne zanedbatelnou

Poslední krok psaní bakalářské práce: Revize nesmí chybět!

Psaní bakalářské práce je náročný proces, který vyžaduje nejen kvalitní výzkum a strukturované myšlení, ale tak…

Jak napsat kvalitní úvod diplomky?

  Úvod diplomové práce je klíčovou částí, která zaujme čtenáře a nastaví směr vaší práce. Je to první…

Proč je důležité budovat studentské vztahy: Sociální síť na kolejích

  Život na kolejích přináší studentům mnoho výzev a nových zkušeností. Jednou z klíčových složek této cesty jsou…